Konjonktivaşalasiz olgularında semptom ve bulgular
Clinical sign and symptom of patients with conjunctivochalasis
- Tez No: 617796
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Kliniğimizde Konjonktivaşalazis tanısı alan olguların, klinik semptom ve bulgularının literatür eşliğinde gözden geçirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem : Bu çalışma, Mart 2019 ve Haziran 2019 tarihleri arasında Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran ve Konjonktivaşalazis tanısı almış olan hastalarda prospektif olarak yapılmıştır. Kşa tanısı alan 18 yaş ve üzerindeki 57 hastanın 57 gözü çalışmaya dahil edildi. Muayene başında hastalara anket çalışması ile ilgili bilgi verildi ve katılmak istediklerine dair onamları alındı. Hastaların rutin oftalmolojik muayeneleri yapıldı. Hastaların refraksiyon değerleri aksiyel uzunluk ölçümleri kaydedildi. Ön segment muayenesinde break up time (BUT), korneal boyanma, konjonktivaşalazisin lokalizasyonu, pingekula veya pterjium varlığı değerlendirildi. Herhangi bir kapak hastalığı olup olmadığı not edildi. Her hastanın gözyaşı miktarı ölçümü hem Schimer kağıdı ile hem de Strip meniskometri kağıdı ile yapıldı. Konjonktivaşalazis, LIPCOF sınıflamasına göre derecelendirildi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) paket programında yapıldı ve p0,05). Schimer düzeyi arttıkça Strip meniskometri düzeyi de istatistiksel anlamlı olarak artmaktaydı (r=0,302 ve p=0,022). Buna karşın Schimer ile OSDI arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p=0,616). Sonuç: Bu tez çalışmasında kliniğimizde konjonktivaşalazis tanısı alan hastaların ayrıntılı anamlezlerini, semptomlarını ve klinik muayene bilgilerini sunarak literatur eşliğinde sonuçları değerlendirdik. Konjonktivaşalazis hastalarının gerçek yaşam verileri sunuldu. Ancak bu konun aydınlatılmasında daha fazla hasta sayısı ve kontrol grubu ile yapılacak prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to review the clinical signs and symptoms of patients with conjunctivalchalasis in our clinic in the light of the literature. Materials and Methods: This study was performed prospectively in patients with conjunctivalchalasis who were admitted to Meram Faculty of Medicine Ophthalmology Department between March 2019 and June 2019. 57 eyes of 57 patients aged over 18 years were included in the study. Before ophthalmologic examination, the patients informed consent was obtained. Axial length measurements of the patients were recorded. In the anterior segment examination, break up time (BUT), corneal staining, localization of conjunctivalchalasis, presence of pingecula or pterygium were evaluated. The tear amount of each patient was measured with schimer paper and strip menisometry paper. Conjunctivalchalasis was graded according to the LIPCOF classification. Data were analyzed using IBM SPSS Statistics 17.0 (IBM Corporation, Armonk, NY, USA) and p 0.05). We found that, as Schimer level increased, Strip meniscometry level also increased statistically significant. It was not correlation between Schimer level and OSDI scores statistically significant (p = 0.616). Conclusions : In this study, we presented sign and symptoms and clinical examination of patients diagnosed with conjunctivalchalasis in our clinic and evaluated the results in the light of literature. Real-life data of conjunctivalchalasis patients are presented. However, more number of patients and prospective studies with the control group are needed to clarify this issue.