Bir diş hastanesi çalışanlarında iş güvenliği iklim kültürünün incelenmesi
Investigation of occupational safety climate culture in a dental hospital employees
  1. Tez No: 617872
  2. Yazar: İMREN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM BEYAZIT GÜLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, Dentistry, Health Care Management
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı: Diş hastanesinde çalışan farklı meslek gruplarının çalıştıkları ortama ait iş güvenliği iklim algılarını ölçmek ve yeni öneriler ortaya koymaktır. Sağlık personelinin gerekli sağlık hizmetlerini sunabilmesi, bunu yaparken kendini olası tehlikelerden koruyabilmesi ve çalışan güvenliğinin öneminin hem bireylerce hem de çalışılan kurumlar tarafından gerektiği şekilde dikkate alınması çok önemlidir. Araştırma Okan Üniversitesi Diş Hastanesinde 2018 yılı Mayıs-Haziran ayları arasında birebir (yüzyüze) görüşülerek aktif çalışan ve ulaşılabilecek 144 aktif çalışan kişiye anket uygulanmıştır.Anketlerden elde edilen verilerin analizi için SPSS 15.0 for Windows paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure occupational safety climate perceptions of different occupational groups working in dental hospital and to make new recommendations. It is very important that health personnel are able to provide the necessary health services, protect themselves from potential hazards in doing so, and that the importance of employee safety is taken into account by both individuals and institutions as required. Research Okan University Dental Hospital between May-June 2018, face-to-face (face to face) interviews with active and 144 active employees who can be reached questionnaires were applied.