Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan sporcularda denge duyusunun değerlendirilmesi
The evaluation of balance sense of athletes who had an anterior cruicate ligament reconstruction
  1. Tez No: 617873
  2. Yazar: DURSUN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sportif aktivitelere toplumsal yönelimdeki artış doğal olarak spor yaralanmaları vakalarındaki artışında sebebidir. Dizde en çok görülen bağ yaralanması ÖÇB yaralanmalarıdır. Bu yaralanmaların yarıdan fazlası sportif yaralanmalar sonucu oluşur. Çalışmamızın amacı tek taraflı ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılmış sporcuların denge duyusunun değerlendirilerek hem sağlam taraf hem de kontrol grubuyla karşılaştırmaktır. Araştırmaya toplam 20 sporcu (yaş = 21.70±3.54) katılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu tek taraflı ön çapraz bağ ameliyatı geçirmiş 10 erkek aktif sporcu oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki sporcular çalışma öncesinde en az 6 ay rehabilitasyon fazlarını tamamlamış ve branşa özel antrenman sürecine geri dönmüştür. Kontrol grubu ise ön çapraz bağ yaralanması ve/veya ameliyatı geçirmemiş sporculardan oluşturulmuştur. Katılımcılardan bazı demografik bilgilerin yanında antropometrik ölçümler, kas kısalık testleri, eklem hareket açıklığı ölçümü, izokinetik kas kuvvet ölçümü, denge ölçümü verileri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The increase in social orientation to sporting activities is the reason for the increase in the incidence of sports injuries. The most common ligament injury in the knee is ACL injuries. More than half of these injuries are caused by sport injuries. The aim of our study is to evaluate the balance sense of unilateral anterior cruciate ligament reconstructed athletes and compare them with both the healthy side and the control group. A total of 20 athletes (age = 21.70 ± 3.54) participated in the study. The study group consisted of 10 male active sportsmen who underwent unilateral anterior cruciate ligament surgery. The athletes in the study group completed the rehabilitation phases for at least 6 months before the study and returned to the special training process. The control group was composed of athletes who had not undergone anterior cruciate ligament injury or surgery. In addition to some demographic sages, anthropometric measurements, muscle shortness tests, range of motion, measurement of isokinetic muscle strength, and balance measurements were taken from the participants.