Primer hiperparatiroidinin farklı formlarında glukoz-lipid metabolizması ve osteokalsin, lipokalin-2 düzeylerinin değerlendirilmesi
Assesment of glucose-lipid metabolism and osteocalcin, lipocalin-2 levels in different forms of primary hyperparathyroidism
- Tez No: 617881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KUBAT ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaçlar: Son dönemlerde kemiğin endokrin bir organ olduğu ve kemikten salınan bazı moleküllerin glukoz metabolizması, insülin direnci ve obezite ile ilişkili olabileceğini gündeme getiren çalışmalar bildirilmiştir. Çalışmamızda primer hiperparatiroidinin (PHPT) farklı formlarında osteokalsin ve lipokalin-2 konsantrasyonlarını belirlemeyi, paratiroidektomi sonrası bu belirteçlerin takipteki önemini ve operasyon kararında etkili olup olmayacağını araştırmayı hedefledik. Hastalar ve Yöntemler: Çalışma grubumuz asemptomatik PHPT (n=34, yaş ortalaması 53±7,4), aşikar PHPT hastaları (n=17, yaş ortalaması 45,1±12,9) ve sağlıklı kontrollerden (n=33, yaş ortalaması 50,2±5,0) oluşmaktaydı. Paratiroidektomi olan hastalar ameliyat sonrası 3. ayda tekrar değerlendirildi. Başlangıçta ve postoperatif dönemde kalsiyum, fosfor, PTH, glukoz, insülin, lipid profili, leptin, adiponektin, ghrelin, lipokalin-2 ve osteokalsin ölçümü için kan örnekleri alındı, vücut yağ kompozisyon ve karotis intima-medya kalınlıkları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives: Recent studies have been reported that bone is an endocrine organ and some molecules released from bone may be associated with glucose metabolism, insulin resistance and obesity. In this study, we aimed to determine the osteocalcin and lipocalin-2 concentrations in different forms of primary hyperparathyroidism (PHPT) and to investigate the importance of these markers in the follow-up after parathyroidectomy and whether they would be effective in operation decision. Patients and methods: Our study group consisted of asymptomatic PHPT (n=34, mean age 53±7,4 years), overt PHPT patients (n=17,mean age 45,1±12,9 years) and healthy controls (n=33, mean age 50,2±5.0 years). Patients with parathyroidectomy were reevaluated 3 months after surgery. Blood samples were taken for calcium, phosphorus, PTH, glucose, insulin, lipid profile, leptin, adiponectin, ghrelin, lipocalin-2 and osteocalcin measurement at baseline and postoperative period, body fat percentage and carotid intima-media thickness were measured.