Kronik bel ağrılı hastalarda lumbopelvik bölge sagital diziliminin ve alt ekstremite kemiksel diziliminin denge ve fiziksel performans ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sagittal lumbopelvic alignment and lower limb alignment on balance and physical performance in patients with chronic low back pain
- Tez No: 617950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ERDOĞANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma kronik bel ağrılı (KBA) hastalarda, lumbopelvik bölge sagital diziliminin ve alt ekstremite kemiksel diziliminin denge ve fiziksel performans ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 18-65 yaş arası KBA tanılı 60 hasta dahil edildi. Hastaların, ağrı şiddetleri Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, lumbopelvik bölge sagital dizilimleri ayakta çekilen lateral radyografi yöntemi ile, alt ekstremite kemiksel dizilimleri ayakta çekilen ön-arka radyografi yöntemi ile, statik dengeleri Tek Ayak Üzerinde Durma Denge Testi ile, dinamik dengeleri Yıldız Denge Testi ile ve fiziksel performansları Fiziksel Performans Değerlendirme Test Bataryası (FPTB) ile değerlendirildi. Hastaların, lumbopelvik bölge sagital dizilimleri ve alt ekstremite kemiksel dizilimleri ile statik denge arasında anlamlı ilişki bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of sagittal lumbopelvic alignment and lower limb alignment on balance and physical performance in patients with chronic low back pain (CLBP). Sixty patients with CLBP diagnosed between 18-65 years of age were included in the study. The pain severity of the patients was determined by the Numeric Rating Scale (NRS), the sagittal lumbopelvic alignment were obtained by lateral radiography method, the lower limb alignment were measured by antero-posterior radiography method. Static balances were evaluated by One Leg Standing Test, dynamic balances were evaluated by Star Excursion Balance Test and physical performance was evaluated by with Physical Performance Tests. No significant relationship was found between the sagittal lumbopelvic alignment, lower limb alignment and static balance of the patients (p>0.05).