Hasar seviyelerinin yapı dinamik parametreleri ile belirlenmesi
Determination of damage levels by using structure dynamic parameters
  1. Tez No: 617956
  2. Yazar: ÖMER SEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Modal Analiz Yöntemleri ile mevcut yapıların yapı sağlığı tespiti ve incelenmesi, hasar tespitlerinin yapılması ve dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapı sağlığı izlemenin önemi, ikinci bölümde konuyla ilgili yapılan çalışmalar, üçüncü bölümde yapıların titreşimi hakkında genel bilgilerden, dördüncü bölümde yapı hasar tanımları, hasar tespit yöntemleri olan Deneysel Modal Analiz Yöntemi, Operasyonal Modal Analiz yöntemi ve kullanılan programlardan bilgiler verilmiş olup beşinci bölümde yapılan çalışmalar ve son bölümde sonuçlar sunulmaktadır. Yapılan çalışma ile yapı sağlığı izlemede deneysel yöntemlerin kolaylıkla kullanılabileceği, hızlı bir şekilde hasar belirleme yapılarak yapı davranışının tespit edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine and analysis structural health of the current structures, to make damage assessment and to obtain dynamic characteristics using Modal Analysis Methods. This thesis consists of six chapters. In chapter one importance of the structural health monitoring is explained, in chapter two there are previous studies about this subject, chapther three includes general information about vibration of structures and chapter four includes information about damage assesment methods such as Experimental Modal Analysis Method, Operational Modal Analyisis Method and also computer programs used, chapter five includes experimental studies and the final chapter includes results and references. With this study, it is emphasized that experimental methods can easily be used for accurate monitoring of structural health, quick damage assessment and determining structural behavior.