Yoğun bakım hemşirelerinde kas iskelet sistemi ağrılarının değerlendirilmesi ve ağrıyı etkileyen risk faktörleri
Evaluation of musculoskeletal pain in intensive care nurses and the risk factors affecting pain
  1. Tez No: 617957
  2. Yazar: HAZAN AYDINER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM OVAYOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma; Yoğun Bakım Üniteleri (YBÜ)'nde çalışan hemşirelerin kas iskelet sistemi ağrılarının ve ağrıyı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma; Aralık 2019 tarihinde Kilis Devlet Hastanesi Erişkin YBÜ'de çalışan 100 hemşire ile yapıldı. Veriler“Visual Analog Skala (VAS)”, Kahraman ve arkadaşları (2016) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış olan“İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi (İKİSA)”ve“Soru Formu”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı ve yüzde dağılımları, Mann Whitney U, Kruskal Wallis ve Ki-Kare testleri kullanıldı. Araştırma için gerekli izinler alındı. Araştırmaya katılan hemşirelerin %58'inin kadın, %71'inin lisans mezunu, %51'inin bekar olduğu belirlendi. Hemşirelerin %38'inin 4-6 yıldır çalıştığı, %49'unun değişken vardiyada çalıştığı, %71'inin vardiyasında ortalama üç hasta baktığı, %100'ünün YBÜ'de çalışmaya başladıktan sonra ve çoğunun çeşitli hasta bakım işlemlerinde kas iskelet sistemi ağrısı yaşadığı saptandı. YBÜ'de çalışmaya başladıktan sonra bu ağrıları yaşayanların VAS ortalamasının 6.8±1.4 olduğu, son bir yılda; %72'sinin“boyun”, %39'unun“omuz”, %67'sinin“sırt”, %92'sinin“bel”, %67'sinin“ayak/ayak bileği”ağrısı yaşadığı, son yedi günde ise çoğunlukla yine bu ağrıları yaşadıkları ve bu ağrıların günlük işlevleri etkilediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the musculoskeletal pain in nurses working in intensive care units (ICU) and the factors affecting pain. The study was conducted with 100 nurses working in adult ICU of Kilis State Hospital in December 2019. The data were collected using the“Visual Analog Scale (VAS)”,“The Nordic Musculoskeletal Questionnaire (NMQ)”, whose Turkish validity and reliability was conducted by Kahraman et al., (2016), and a“questionnaire”. Number and percentage distributions, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, and Chi-square test were used to analyze the data. The necessary permissions were obtained for the study. It was determined that 58% of the nurses participating in the study were female, 71% had a bachelor's degree, and 51% were single. It was found that 38% of the nurses worked for 4-6 years, 49% worked in variable shifts, 71% to care 3 patients in shifts, 100% experienced musculoskeletal pain after starting to work in ICU, and most of them had musculoskeletal pain in various patient care procedures. It was found that the VAS mean score of nurses who experiencing this pain after starting to work in ICU was 6.8±1.4, 72%, 39%, 67%, 91%, and 67% of the participants had“neck”,“shoulder”,“back”,“low back”, and“foot/ankle”pain, respectively, in the last one year; the participants also experienced mostly these pains in the last 7 days and these pains affected daily functions.