Teratomların retrospektif değerlendirmesi ve sakrokoksigeal teratomlarda postnatal prognozun öngörülmesi
Retrospective evaluation of teratomas and prediction of postnatal prognosis in sacrococcygeal teratomas
- Tez No: 617958
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞENUR CELAYİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş/Amaç: Teratomlar, çocuklarda en sık rastlanan germ hücreli tümörlerdir. Erken embriyonik hücrelerden kaynaklanmaları sebebiyle gerçek anlamda konjenital bir tümördür ve klasik olarak ektoderm, mezoderm ve endoderm olmak üzere her 3 embriyonik germ tabakasına ait dokular içerir. Bu çalışmada, kliniğimizde tedavi edilen teratom olgularının değerlendirilmesi ve sakrokoksigeal teratomlu yenidoğanların sağkalımını etkileyen faktörlerin ve prognoz üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Materyal/Metod: Ocak 2004 – Temmuz 2019 yılları arasında kliniğimizde teratom tanısı ile opere edilen olguların demografik özellikleri, laboratuar sonuçları, kitle görüntüleme bulguları, ameliyat bulguları, patoloji sonuçları ve nihai sonuçlarına ait veriler retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: 68 teratomlu hastanın 51'i (%75) kız, 17'si (%25) erkekti. 33 yenidoğan olgunun 25'i (%75,7) prenatal tanılı idi. Tüm olgular içerisinde, teratom kitlesi 3 olguda (%4,4) baş boyun, 1 olguda (%1,4) torakoabdominal, 24 olguda (%35,2) gonadal, 2 olguda (%2,9) retroperitoneal ve 38 olguda (%55,8) sakrokoksigeal yerleşimliydi. Histopatoloji sonuçları 54 olguda (%79,4) matür teratom, 12 olguda (%17,6) immatür teratom, 2 olguda (%2,9) ise malignite uyumluydu. Sakrokoksigeal teratomlu olguların 29'u (%76,3) yenidoğandı; 5 olgu (%17,2) postoperatif erken dönemde, baş boyun teratomlu 2 olgu (%66,6) postnatal ilk saatlerde olmak üzere teratom olgularının toplam %10,2'si kaybedildi. 29 hastadan oluşan sakrokoksigeal teratomlu yenidoğan grubunda kaybedilen ve yaşayan hastaların sırası ile ortalama doğum haftası 33,1 hafta ve 37 hafta, ortalama kitle volümü 1780 ml ve 430 ml, ortalama kitle ağırlığı 2866 gr ve 706 gr, ortalama kitle volümü/doğum ağırlığı oranı 0.37 ve 0.09, ortalama kitle ağırlığı/doğum ağırlığı oranı 0.57 ve 0.15 idi. Sonuç: Baş boyun bölgesi veya sakrokoksigeal teratom olguları mortal seyredebilmektedir. Sakrokoksigeal teratomlu yenidoğanlarda, ortalama kitle volümü/doğum ağırlığı ve kitle ağırlığı/doğum ağırlığı oranlarına göre belirlenecek eşik değerin prognostik faktör olarak öngörüde bulunmak için kullanılabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
İntroduction/Aim: Teratomas are the most common germ cell tumors in children. It is a truly congenital tumor due to its origin from early embryonic cells and contains tissues belonging to all three embryonic germ layers, classically ectoderm, mesoderm and endoderm. In this study, we aimed to evaluate the teratoma cases treated in our clinic and to determine the prognostic factors and factors affecting the survival of newborns with sacrococcygeal teratomas. Material/ Method: Demographic characteristics, laboratory results, mass imaging findings, surgical findings, pathology results and final results of the patients who were operated with teratoma between January 2004 and July 2019 were evaluated retrospectively. Results: Of 68 patients with teratomas, 51 (75%) were female and 17 (25%) were male. 25 (75,7%) of 33 newborns were prenatally diagnosed. In all cases, the teratoma mass was head and neck in 3 (4,4%), thoracoabdominal in 1 (1,4%), gonadal in 24 (35,2%), retroperitoneal in 2 (2,9%) and 38 (55,8%) were sacrococcygeal. Histopathology results were mature teratoma in 54 (79.4%), immature teratoma in 12 (17.6%), and malignancy in 2 (2.9%) patients. 29 (76,3%) of the cases with sacrococcygeal teratoma were newborn; 5 (17,2%) patients died in the early postoperative period and 2 (66,6%) patients with head and neck teratomas were lost in the first postnatal hours. In the died and living newborn group of 29 patients with sacrococcygeal teratoma; respectively the mean birth week was 33,1 weeks and 37 weeks, the mean mass volume was 1780 ml and 430 ml, the mean mass weight was 2866 gr and 706 gr, the mean mass volume/birth weight ratio was 0.37 and 0.09, the mean mass weight/birth weight ratio was 0.57 and 0.15. Conclusion: Head and neck region or sacrococcygeal teratoma cases may have a mortality. In newborns with sacrococcygeal teratoma, it was determined that the threshold value to be determined according to the mean mass volume/birth weight and mass weight/birth weight ratios can be used as a prognostic factor.