İnmeli hastalarda tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinin kullanımı
The use of complementary and alternative therapy methods in patients with stroke
  1. Tez No: 617960
  2. Yazar: MELEK YALÇIN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma inmeli hastaların tamamlayıcı alternatif tedavi (TAT) kullanım durumunu ve etkileyen faktörleri belirlemek, sağlık personelinin dikkatini bu konuya çekerek hastayı bütüncül olarak değerlendirebilmek amacıyla tanımlayıcı türde planlanmıştır. Araştırma için 01.07.2018-21.12.2018 tarihleri arasında Tekirdağ ilindeki bir hastanenin nöroloji ile fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerinde inme tanısı almış 227 hasta ve yakınıyla görüşülmüştür. Veriler 'Hasta Bilgi Formu', 'Barthel İndeksi' ve 'Hastalık Algısı Ölçeği' ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde en az-en çok değerleri, sayı-yüzde, ortalama, Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı, bağımsız örneklem t testi, Ki-kare testi, Levene testi kullanılmıştır. Çalışmadaki inmeli hastaların yaş ortalaması 67,7±13,2 olup, hastaların %44,1'i kadındır. Hastaların TAT kullanım oranı; yöntemler arasına dua dahil edildiğinde %85,5, dahil edilmediğinde %51,5 olarak saptanmıştır. Hastaların %74,2'si TAT kullanımına dair sağlık personelini bilgilendirmemekte, bu hastaların %68,8'i tedaviyi etkilemediğini düşünerek bilgilendirmeyi 'gereksiz' görmektedir. Hastaların %58,3'ü TAT kullanımına dair öneriyi arkadaş/aileden almışlardır. İki hasta TAT kullanımından zarar gördüğünü ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned in a distinguishable type in order to determine the status of complementary alternative treatment use and the factors affecting the patients with stroke, and to evaluate the patient holistically by drawing the attention of the health personnel to this subject. For the study, between 01.07.2018-21.12.2018, 227 patients and their relatives who were diagnosed with stroke were interviewed in the neurology and physical therapy and rehabilitation outpatient clinics of a hospital in Tekirdağ province. The data were collected with 'Patient Information Form', 'Barthel İndex' and 'Disease Perception Scale'. In the evaluation of the data, minimum-maximum values, number-percent, mean, Cronbach Alpha reliability coefficient, independent sample t-test, Chi-square test, and Levene's test were used. The mean age of the patients with stroke in the study is 67.7±13.2 years and 44.1% of the patients were female. The rate of Use of CAM in patients; 85.5% when prayer was included and 51.5% when not included. 74.2% of patients do not inform the health personnel about the use of CAM, and 68.8% of these patients consider information to be 'unnecessary' in the belief that it does not affect the treatment. 58.3% of patients received the recommendation on the use of CAM through friends/family. Two patients were harmed by the use of CAM.