İnmeli hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, fizyolojik parametreler ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of reflexology applied to patients with stroke on pain, physiological parameters and sleep quality: A randomized controlled trial
- Tez No: 1015289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma, inme geçirmiş hastalara uygulanan refleksolojinin ağrı, fizyolojik parametreler ve uyku kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın etik kurul izni alındı. Araştırma Ekim 2024 ve Haziran 2025 tarihleri arasında Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi'nde yürütüldü. Çalışmada gönüllü katılımcılar basit randomizasyon yöntemi ile müdahale grubunda 35 ve kontrol grubunda 35 hasta olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala (VAS), Richards-Campbell Uyku Ölçeği (RCUÖ) ve fizyolojik parametre kayıt formu kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 yazılımı kullanıldı. Verilerin toplanması amacıyla çalışmaya katılan hastalara ön test ve son test uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ön test sonrası herhangi bir müdahale yapılmadı, yalnızca rutin hemşirelik bakımı uygulandı ve fizyolojik parametreleri haftada iki gün olmak üzere altı hafta boyunca izlenerek ölçümler kaydedildi. Altıncı haftanın sonunda kontrol grubuna son test uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara ön test uygulandıktan sonra rutin hemşirelik bakımına ek olarak haftada iki gün olmak üzere altı hafta boyunca refleksoloji masajı uygulandı ve her seans 30 dakika (her ayak için 15 dakika) sürdü. Fizyolojik parametreler her refleksoloji seansı öncesinde ve sonrasında kaydedildi. Altıncı haftanın sonunda müdahale grubundaki hastalara son test uygulandı. Müdahale sonrası son test puan ortalamaları incelendiğinde; VAS ağrı puanlarının müdahale grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azaldığı belirlendi (p<0,001). RCUÖ son test puan ortalamalarının müdahale grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttığı ve uyku kalitesinin iyileştiği saptandı (p<0,01). Fizyolojik parametreler incelendiğinde, sistolik ve diyastolik kan basıncı ile nabız değerlerinde müdahale grubunda istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler olduğu belirlendi (p<0,05). Oksijen satürasyonu açısından ise gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızda inme hastalarına refleksoloji uygulanmasının ağrıyı azaltmada, bazı fizyolojik parametreleri düzenlemede ve uyku kalitesini artırmada etkili bir yöntem olduğu belirlendi. Bu sonuçlar, refleksolojinin inme sonrası dönemde hemşirelik bakımını destekleyen, uygulanabilir, güvenli ve non-invaziv bir tamamlayıcı bakım yöntemi olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study was designed as a randomized controlled trial to evaluate the effects of reflexology on pain, physiological parameters, and sleep quality in patients who had suffered a stroke. Ethical approval for the study was obtained. The research was conducted between October 2024 and June 2025 at the Physical Therapy and Rehabilitation Unit of Van Training and Research Hospital. In the study, volunteer participants were divided into two groups using a simple randomization method, with 35 patients in the intervention group and 35 in the control group. Data were collected using a Personal Information Form, Visual Analog Scale (VAS), Richards-Campbell Sleep Scale (RCSS), and physiological parameter recording form. Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 software was used for data analysis. Pre-tests and post-tests were administered to patients participating in the study for data collection purposes. No intervention was performed on patients in the control group after the pre-test; only routine nursing care was provided, and physiological parameters were monitored and recorded twice a week for six weeks. At the end of the sixth week, the post-test was administered to the control group. Patients in the intervention group received reflexology massage twice a week for six weeks in addition to routine nursing care after the pre-test, with each session lasting 30 minutes (15 minutes per foot). Physiological parameters were recorded before and after each reflexology session. At the end of the sixth week, the final test was administered to patients in the intervention group. When the final test score averages after the intervention were examined, it was determined that VAS pain scores decreased significantly in the intervention group compared to the control group (p<0.001). The RCSS final test score averages increased significantly in the intervention group compared to the control group, and sleep quality improved (p<0.01). When physiological parameters were examined, statistically significant improvements in systolic and diastolic blood pressure and pulse rate were determined in the intervention group (p<0.05). There was no significant difference between the groups in terms of oxygen saturation (p>0.05). Our study determined that applying reflexology to stroke patients is an effective method for reducing pain, regulating certain physiological parameters, and improving sleep quality. These results indicate that reflexology can be used as a complementary care method that supports nursing care in the post-stroke period, being applicable, safe, and non-invasive.