Piyasada satılan çay ağacı yağlarının Avrupa farmakopesi monograf kriterleri yönünden değerlendirilmesi ve antimikrobiyal aktiviteleri
Assessment in terms of the european pharmacopoeia criteria of tea tree oils sold in the market and antimicrobial activities
- Tez No: 617962
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada,eczanelerde,aktarlarda ve sağlık ürünü satılan yerlerden satın alınan 12 çay ağacı yağı numunelerinin Avrupa Farmakopesi 8,0'da yer alan“Tea tree oil”monografında belirlenen kriterler yönünden analizleri yapılmıştır. Bu amaçla; numunelerde görünüş, çözünürlük, leke kontrolü, ince tabaka kromotografisi analizi, Gaz Kromatografisi ve Gaz Kromatografisi-Kütle Spektrometresi yöntemi ile bileşen analizleri yapılmıştır. Ayrıca numunelerin antimikrobiyal aktiviteleri de çalışılmıştır. Çalışmada numunelerin sonuçları, Avustralya'dan getirtilen organik saf çay ağacının sonuçları ile mukayese edilmiştir. 12 numuneden hiçbirinin Avrupa Farmakopesi standartlarına uygun olmadığı görülürken; antimikrobiyal aktivitenin 12 piyasa numunesinde organik saf çay ağacı yağına göre çok düşük olduğu tespit edilmiştir. Halk sağlığı açısından bu yağların farmakope kriterleri yönünden standardize edilmesi ve kalite kontrol çalışmaları sonrasında bu yağların eczacı gözetiminde eczanelerde satılması önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, 12 tea tree oil samples purchased from pharmacies, aktar and health product sotres were analyzed in terms of the criteria determined in“Tea tree oil ”monograph in European Pharmacopoeia 8,0. For this purpose; appearance, solubility, stain control, thin layer chromatography analysis, Gas Chromatography and Gas Chromatography-Mass Spectrometry method were used. Antimicrobial activities of the samples were also studied. The results of the samples were compared with the results of the organic pure tea tree brought from Australia. None of the 12 samples were found to be in compliance with European Pharmacopoeia standards; antimicrobial activity was found to be very low in 12 market samples compared to organic pure tea tree oil. In terms of public health, it is important to standardize these oils in terms of pharmacopeia criteria and to sell these oils in pharmacies under the supervision of pharmacist after quality control studies.