Teta burst manyetik uyarının nöbetler üzerine klinik ve elektrofizyolojik etkisi
Clinical and electrophysiological effects of theta burst magnetic stimulation on seizures
- Tez No: 617963
- Danışmanlar: PROF. DR. NERSES BEBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrofizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Amaç: Bu çalışmada tedaviye dirençli jeneralize ve fokal epilepsilerde 30 Hz cTBS'un nöbet sıklığı ve EEG üzerine olan etkisini değerlendirmek amaçlandı. Sekonder etkinlik ölçütleri TBS'un potansiyel yan etkilerinin gözden geçirilmesi, psikososyal ve davranışsal sorunların Symptom Checlist -90 (SCL-90) ile, yaşam kalitesi üzerindeki etkilerin QOLIE 89 ile değerlendirilmesiydi. Yöntem: Çalışmaya jeneralize ve fokal nöbetleri olan ve ILAE 2010 önerisine göre dirençli epilepsi kabul edilen 12 hasta alındı. TMS uygulamaları grup 1=aktif, grup 2= plasebo uyarım olarak randomize edildi. Aktif uyarım olarak istirahat motor eşik (RMT)'in %80'i şiddetinde, 30 Hz, total 600 atım TBS 5 gün süre ile uygulandı. Plasebo olarak aynı özelliklerdeki uyarım, koil başa 90 derece dik tutularak verildi. Hastalar uyarım öncesi ve sonrası dönemlerde 8-12 hafta süre ile takip edildi. EEG kaydı TBS tedavisinden önce, tedavi sonrası 5. gün, 1. ay ve 2. ayda yapıldı. Bir uyarım grubunda takip süresini bitiren hastalardan onam verenler diğer gruba alındı. Bulgular: Hastaların %50'si (n=6) kadın, yaş ortalamaları 34,50±8,78 yıldı. Nöbet başlangıç yaşı 4-26, hastalık süreleri 15-36 yıl (23,83±7,15) idi. Aktif uyarım alanlarda tedavi sonrası dönemde nöbet sayılarında istatistiksel olarak anlamlı azalma bulundu (p< 0,05). Plasebo uyarımda uygulama öncesi ve sonrası toplam nöbet sayıları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Aktif ve plasebo uyarımlar karşılaştırıldığında uygulama öncesi ve sonrası nöbet sayısı değişimleri arasında anlamlı fark bulundu (p0,05). Sonuç: Tedaviye dirençli epilepsi hastalarında, 30 Hz TBS'un nöbet sıklığı üzerine olumlu etkisi gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the effect of 30 Hz cTBS on seizure frequency and EEG in treatment-refractory generalized and focal epilepsies. Secondary efficacy measures were to review potential side effects of TBS, to evaluate psychosocial and behavioral problems with Symptom Checlist -90 (SCL-90), and to evaluate effects on quality of life with QOLIE 89. Methods: Twelve patients with generalized and focal seizures and refractory epilepsy according to ILAE 2010 recommendation were included in the study. TMS applications were randomized as group 1 = active, group 2 = placebo stimulation. As active stimulation, 80% of Resting motor threshold (RMT), 30 Hz, total 600 pulses of TBS were applied for 5 days. For placebo stimulation, the same stimulation was administered by placing the coil 90 degrees perpendicular to the head. The patients were followed up for 8-12 weeks before and after stimulation. EEG recordings were performed before TBS treatment, at the 5th day after the treatment and at 1 month and 2 months during the follow-up period. The patients who completed the follow-up period in one stimulation group and those who informed consent were included in the other group. Results: Fifty percent of the patients (n = 6) were female and the mean age was 34,50 ± 8,78 years. The age of seizure onset was 4-26 years, and the duration of the disease was 15-36 years (23,83 ± 7,15). There was a statistically significant decrease in the number of seizures in patients who received active stimulation (p 0,05). Conclusion: In patients with refractory epilepsy, a positive effect of 30 Hz TBS on seizure frequency was observed.