Hayvansal kaynaklı beslenmenin fare davranışları üzerine etkisi
The effect of animal sourced nutrition on mouse behaviors
- Tez No: 617964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nöroloji, Nutrition and Dietetics, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Beslenme insanların en elzem gereksinimlerinin başında gelmektedir ancak temel bir ihtiyaç olmaktan çok daha fazlasıdır. Beslenme alışkanlıklarımızın bizi davranışsal olarak nasıl etkilediğinin, genlerimiz, bilişsel fonksiyonlarımız üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkilerinin neler olduğunun anlaşılması önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, hayvansal ya da bitkisel kaynaklarla beslenmenin fare duygu durumu ve davranışı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma çerçevesinde 40 gün boyunca dana eti, soya fasülyesi ya da pelet yem ile beslenen üç grup fareye çeşitli davranış testleri uygulanmıştır. Hayvanların anksiyete, lokomotor aktivite ve saldırganlık seviyeleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of the most essential needs of people, but it is more than a need. It is important to understand how our eating habits affect us behaviorally and what are the positive or negative effects on our genes and cognitive functions. In this thesis, it is aimed to investigate the effects of feeding with animal or plant sources on mouse mood and behavior. Three groups of mice were fed with beef, soybeans or pellet for 40 days and were subjected to various behavioral tests. Anxiety, locomotor activity and aggression levels of the animals were compared.