Prostat dokusunun transrektal young's modülü değerinin prostat kanseri saptanmasındaki yeri ve etkinliği
The role and effectiveness of transrectal young's module value of prostate tissue in prostate cancer detection
- Tez No: 617986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Prostat kanseri şüphesi olan hastalarda yapılacak gereksiz biyopsilerin önüne geçilmesi amacıyla prostat bezinin doku sertliğinin shear wave elastografi (SWE) ile kilopaskal (kPa) cinsinden ölçülen Young's modülü değerinin benign ve malign dokuların ayrımındaki etkinliği araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Prospektif klinik bir çalışma olarak tasarlanan çalışmamıza Ocak 2019 ile mayıs 2019 tarihleri arasında üroloji kliniğimizde prostat kanseri şüphesi ile prostat biyopsisi yapılan 42 gönüllü hasta dahil edildi. 42 hastadan alınan 504 kor biyopsi örneği patolojisi ve bu noktalara karşılık gelen 496 elastografik young's modülü (kPa) değeri kullanıldı. Malign doku sertliğini öngörecek cut-off değeri receiver operating characteristic (ROC) analizi ile hesaplandı. ROC analizinden elde edilen veriler ile en yüksek Youden index [duyarlılık – (1- özgüllük)] değerini sağlayan Young's modülü değeri çalışmamızda ideal cut-off değeri olarak kabul edildi. İdeal cut-off değeri için özgüllük, duyarlılık, negatif ve pozitif kestirim değerleri hesaplandı. BULGULAR: Hastaların ortalama yaşı 63, ortalama total prostat spesifik antijen (PSA) değeri 11,8 ng/dl ve ortalama prostat hacmi 56,7 cc'dir. Hastalardan alınan toplam 504 kor biyopsinin 74'ünde (%14,7) prostat kanseri saptandı ve 42 hastanın 13(%31)üne prostat kanseri tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate the effectiveness of Young's modulus measured by shear wave elastography (SWE) to differentiate benign and malignant tissues in order to prevent unnecessary biopsies in patients with suspected prostate cancer. MATERIAL AND METHODS: The study was designed as a prospective clinical study. Between January 2019 and May 2019, 42 volunteer patients who underwent prostate biopsy with suspicion of prostate cancer in the our urology clinic were included. Five hundred and four core biopsy specimens and 496 elastographic young's modulus (kPa) values from 42 patients corresponding to these cores were used. The cut-off value predicting malignant tissue stiffness was calculated by receiver operating characteristic (ROC) analysis. Young's modulus which provides the highest Youden index value (sensitivity - (1 - specificity)) using the data from ROC analysis were accepted as the ideal cut-off value in our study. Specificity, sensitivity, negative and positive predictive values were calculated for the ideal cut-off value. RESULTS: The mean age of the patients was 63, mean total prostate specific antigen (PSA) value was 11.8 ng / dl and mean prostate volume was 56.7 cc. Prostate cancer was detected in 74 (14.7%) of 504 core biopsies and 13 (31%) of 42 patients were diagnosed with prostate cancer.