Parsiyel transekte edilip primer tamir edilen rat abdominal aortlarında deksametazonun intimal hiperplaziye etkisi
Parsiyel transekte edilip primer tamir edilen rat abdominal aortlarinda deksametazonun i̇ntimal hiperplaziye etkisi
  1. Tez No: 618002
  2. Yazar: ÇAĞLA CANBAY SARILAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ALİ SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç İntimal hiperplazi arterlerin hemodinamik strese karşı normal adaptif bir özelliği olduğu kadar arteriyel injurilerin iyileşmesinin karakteristik bir özelliğidir. İntimal hiperplazi invaziv vasküler girişimler için önemli bir klinik problem olmakla birlikte patofizyolojisi hala net değildir. Bypass greftlerinin uzun dönem açıklığı damar hasarının olduğu bölgede intimal hiperplazinin gelişimi ile azalmaktadır.Her arteriyel rekonstrüksiyon işlemi bir miktarendotel hasarına neden olmaktadır.İntimal hiperplaziyi azaltmak için deneysel çalışmalardaçeşitli farmakolojik ajanlar başarıyla kullanılmaktadır.Çalışmamızda parsiyel transekte edilip primer onarılan sıçan abdominal aortlarında deksametazonun intimal hiperplaziye etkisini araştıracağız. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada ortalama ağırlıkları 200-400 gr olan 20 adet Wistar Albino cinsi rat rastgele 4 gruba ayrıldı. Grup A (Kontrol grubu) (n=5) ratlara laparotomi yapıldı ve abdominal aorta bulundu, dönüldü. Grup B'deki ratlara (n=5) laparotomi yapıldı, Abdominal aorta bulundu,dönüldü.Abdominal aorta parsiyel transekte edilip 8.0 prolen ile dikilmiştir. Grup C deki ratlara (n=5) 0,1 mg/kg deksametazon intraperitoneal olarak uygulandı. Laparotomi yapıldı. Abdominal aorta bulundu, dönüldü. Abdominal aorta parsiyel transekte edilip 8.0 prolen dikiş ile dikildi. İşlemden sonra 2 hafta süre ile deksametazon tedavisine devam edildi. Grup D'deki ratlara işlem öncesi 0,2 mg/kg deksametazon intraperitoneal olarak uygulandı. Abdominal aorta bulundu, dönüldü. Abdominal aorta parsiyel transekte edilip 8.0 prolen dikiş ile dikildi. İşlemden sonra 2 hafta süre ile deksametazon tedavisine devam edildi. Tüm sıçanlar 2 hafta sonra sakrifiye edildikten sonra primer onarılan abdominal aortlar eksize edildi ve histopatolojik olarak incelendi. İncelemeler sırasında çekilen dijital fotoğraflar üzerinden“Olympus Analysis 5”görüntü analiz programı ile intima ve media kalınlıkları mm cinsinden ölçülerek intimal ve medial alan hesaplanarak intima/media oranı kontrol grubu ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Bulgular: Deksametazon tedavisi verilmemiş ve sadece abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (B) grubun intima/media oranı ile deksametazon verilmemiş ve sadece laparotomi yapılan ve ve abdominal aorta yönelik herhangi bir işleme maruz kalmamış (A) grubun intima/media oranına göre yüksek bulunmuştur. 0,1 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (C) grubun intima/media oranı ile sadece laparotomi yapılmış ve abdominal aorta yönelik herhangi bir işleme maruz kalmamış (A) grubun intima/media oranına göre yüksek bulunmuştur. 0,2 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aortları parsiyel transekte edilip primer onarılmış olan (D) grubun intima/media oranı ile sadece laparotomi yapılmış abdominal aorta yönelik herhangi bir işleme maruz kalmamış (A) grubun intima/media oranına göre yüksek bulunmuştur. 0,1 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (C) grubun intima/media oranı ile deksametazon tedavisi verilmemiş ve deksam-metazon verilmemiş sadece abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (B) grubun intima/media oranı arasında fark görülmemiştir. 0,2 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aortları parsiyel transekte edilip primer onarılmış olan (D) grubun intima/media oranı ile deksametazon verilmemiş sadece abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (B) grubun intima/media oranına göre düşük bulunmuştur. 0,2 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aortları parsiyel transekte edilip primer onarılmış olan (D) grubun intima/media oranının 0,1 mg/kg deksametazon verilmiş ve abdominal aort parsiyel transekte edilip primer onarılmış (C) grubun intima/media oranına göre düşük bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak yüksek doz deksametazonun sıçan abdominal aortlarında intimal hiperplaziyi inhibe ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Objective: Intimal hyperplasia is a normal adaptive feature of arteries to arteriel injury it is a characteristic response of arteries to several forms of arteriel injury.Intimal hyperplasia is a serious clinical problem after invasive vascular interventions even the pathophysiology is still unclear.After the arteiel injury development of neointimal hyperplasia limits the long-term success of bypass grafts.All vascular reconstruction procedures cause various amount of endotel injury.Various pharmacological agents have been employed successfully in experimental models to reduce the degree of intimal hyperpasia.In our study we will investigate the efficacy of dexamethasone on intimal hyperplasia in rat abdominal aorta after partial transection and primary repair. Materials and Methods: In this study, 21 Wistar Albino rats with an average weight of 200-400 g were randomly divided into 4 groups. Only laparotomy was made to the rats in the control group(Group A) (n = 5).In Group B (n=5) after laparotomy after partial transection of abdominal aorta it was repaired primarily by 8.0 prolen suture.In Group C (n=5) 0,1 mg/kg intraperitomeal dexamethasone was applied to rats before partial transection and primary repair of abdominal aorta.After the procedure we continue 2 weeks intraperitoneal dexamethasone.In Group D (n=5) 0,2 mg/kg intraperitomeal dexamethasone was applied to rats before partial transection and primary repair of abdominal aorta.After the procedure we continue 2 weeks intraperitoneal dexamethasone.After 2 weeks all rats will be sacrified and primer repaired abdominal aorta was excised and it will be examined histopathologically. Intima and media thickness will be measured with“Olympus analysis 5”program after taking digital photography of research. İntima /media ratio will be examined by comparing with control group. Result: The intima/media ratio of the group (B) which was not treated with dexamethasone and only partially transected and repaired group was found higher than group (A) who did not receive dexamethasone and only underwent laparotomy. The intima/media ratio of the group (C) which was treated with 0,1 mg/kg dexamethasone and partially transected and repaired abdominal aorta group was found higher than group (A) who did not receive dexamethasone and only underwent laparotomy. The intima/media ratio of the group (D) which was treated with 0,2 mg/kg dexamethasone and partially tansected and repaired abdominal aorta group was found higher than group (A) who did not receive dexamethasone and only underwent laparotomy. The intima/media ratio of the group (C) which was treated with 0,1 mg/kg dexamethasone and partially transected and repaired abdominal aorta was no difference with group (B) which was not treated with dexamethasone and only partially transected and repaired abdominal aorta. The intima/media ratio of group (D) which was treated with 0,2 mg/kg dexamethasone and partially transected and repaired abdominal aorta was lower than group (B) which was not treated with dexamethasone and only partially transected and repaired abdominal aorta. The intima/media ratio group (D) which was treated with 0,2 mg/kg dexamethasone and partially transected and repaired abdominal aorta was lower than group (C) which was treated with 0,1 mg/kg dexamethasone and partial transected and repaired abdominal aort. Conclusion: We can say that high dose dexamethasone inhibits intimal hyperplasia in rat abdominal aorta.