Bovine Herpes I virusu ile enfekte madin-darby bovine kidney hücre kültüründe oksidatif stres üzerine kuersetinin etkisi
The effect of quercetin on oxidative stress in madin-darby bovine kidney cell culture infected with bovine Herpes i Virus
  1. Tez No: 618001
  2. Yazar: GÖKHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA ÇENESİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Madin Darby Bovine Kidney (MDBK) hücre kültüründe üretilen Bovine Herpes I Virusunun(BHV-1) oluşturduğu oksidatif stres üzerine kuersetinin etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda in vitro ortam MDBK hücre kültürü ile oluşturuldu. Sonra kontrol, kuersetin, BHV-1 ve kuersetin+ BHV-1 olarak 4 deney grubu oluşturuldu. MDA ve Cp düzeyleri spektrofotometrik yöntemle; GSH-Px ve SOD aktivitesi ELISA yöntemiyle ölçüldü. Apoptozis TUNEL yöntemi kullanılarak floarasan mikroskobunda incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed at investigating the effects of quercetin on levels of Malondialdehyde (MDA), ceruloplasmin (CP), activity of glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and apotozis in Bovine Herpes I Virus (BHV-1) produced in Madin Darby Bovine Kidney (MDBK) cellculture. Material and Method: In our study, in vitro medium was created by MDBK cell culture. Four experimental groups were then formed as control, quercetin, BHV-1 and quercetin + BHV-1. MDA and Cp levels were determined by spectrophotometric method; GSH-Px and SOD activity was measured by ELISA. Apoptosis was examined under floarasan microscope using TUNEL method. Results: There was no statistically significant change in MDA level.