Avrupa Tükürük Bezi Derneği'nin parotidektomi sınıflamasına göre parotis bezinin intraglandüler lenf nodlarının sayısının ve topografik dağılımının belirlenerek haritalamasının yapılması
Determining the number and distribution of intraparotid lymph nodes according to parotidectomy classification of European Salivary Gland Society
  1. Tez No: 618008
  2. Yazar: SAİD SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR SERKAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Parotis bezinde bulunan intraglandüler lenf nodlarının (İGLN) Avrupa Tükürük Bezi Derneği'nin Parotidektomi Sınıflaması'nda belirlenen parotidektomi bölgelerine göre lenf nodu dağılımının belirlenerek; özellikle baş boyun malignitelerinde tedavi planlamasına katkıda bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Temmuz 2018 ve Aralık 2018 tarihleri arasında TC. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'ne otopsi yapılmak üzere gönderilen ve Morg İhtisas Dairesi tarafından seçilmiş olgulardan sorumlu Adli Tıp uzmanlarınca otopsi yapılması uygun görülen olgulardan 64'ü değerlendirildi. Her olgudan sağ ve sol olmak üzere toplam 128 adet parotis gland diseke edilerek Avrupa Tükürük Bezi Derneği'nin parotidektomi sınıflamasına göre piyeslere ayrıldı. Piyesler İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı tarafından incelendi ve intraglandüler lenf nodu sayıları belirlenerek; lenf nodu dağılımı istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Kırk yedisi erkek ve 17'si kadın olmak üzere çalışmaya dahil edilen 64 olgunun yaş ortalaması±standard deviasyon 45,86±20,59 iken, en genç olgu 18, en yaşlı olgu ise 86 yaşındaydı. Parotis glandda intraglandüler lenf nodlarının %86'sının yüzeyel lobda, %14'ünün ise derin lobda olduğu gözlendi. Olguların tamamında yüzeyel lobda lenf nodu tespit edilirken, 67 parotis gland derin lobunda hiç lenf nodu tespit edilemedi. Yüzeyel lobda lenf nodu bulunma durumu %100 iken derin lobda bu oran %47,7 de kaldı. Her gland için bakıldığında toplamda 7,09±3,55 intraglandüler lenf nodu bulunurken; yüzeyel lobda ortalama 6,11±3,28 lenf nodu, derin lobda ise 0,98±1,46 lenf nodu olduğu tespit edildi. En fazla lenf nodu Level'2 de olup ortalama 2,73±1,64 saptanırken en az lenf nodu ise Level 4'de ortalama 0,36±0,91 olarak saptandı. İntraglandüler lenf nodlarının %47,7'sinin Level 2'de olduğu tespit edildi. Aksesuar lob (Level V) ise 7 olguda saptanmış olup hiçbirinde lenf nodu görülmedi. Avrupa Tükürük Bezi Derneği'nin parotidektomi sınıflamasına önerilen modifikasyona göre ise en fazla lenf nodu 2,5±2,01 ortalama ile Level 2B'de saptanırken lenf nodlarının %35,24'ünün bu seviyede olduğu gözlendi. Yaş ve cinsiyet ile yüzeyel ve derin lobdaki ve toplamdaki İGLN sayısı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda daha önceden literatürde değerlendirilmemiş olan vücut kitle indeksi ile parotis gland İGLN sayısı ilişkisini değerlendirdiğimizde yüzeyel lobdaki ve toplamdaki İGLN sayısının vücut kitle indeksi ile pozitif yönde anlamlı ancak çok zayıf ilişkili olduğu saptandı. Derin lobdaki lenf nodu sayısı ile arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda diğer çalışmalarla benzer şekilde derin lobda İGLN sayısı anlamlı olarak az olmakla birlikte daha önce literatürde değerlendirilmemiş olan parotidektomi seviyelerine göre incelendiğinde ise Level 2B'de diğer seviyelerden anlamlı olarak daha fazla İGLN bulunduğu görüldü. Bu bilginin baş boyun malignitelerinde parotis glanda olabilecek metastazların tespiti ve tedavinin planlanmasında fayda sağlayacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the distribution of the intraglandular lymph nodes of the parotid gland by using the parotidectomy zones determined by the Parotidectomy Classification of the European Salivary Gland Association and contribute especially to the management of head and neck malignancies Material and Method: Between July and December 2018, 64 subjects who were referred to Forensic Science Institute of the National Ministry of Justice of Republic of Turkey for autopsy and chosen suitable by the Forensic Science specialists who are liable for the selected cases are included to the study. Total of 128 parotid glands, two from each subject – left and right-, were dissected and categorized according to the Parotidectomy Classification of the European Salivary Gland Association. Specimens were investigated by the Istanbul Faculty of Medicine Department of Pathology and distribution of the lymph nodes were evaluated statistically. Results: A total of 64 subjects, 47 male and 17 female, were included to the study. Average age ± standard deviation of the study group is 45,86 ±20,59 (min. 18 and max. 86). 86% of the intraglandular lymph nodes of the parotid gland was found to be located in the superficial lobe and 14% in the deep lobe. Even though lymph nodes were observed in superficial lobes of the entire subjects, in 67 subjects no lymph nodes were observed in deep lobe. The probablity of existence of lymph node is 100%, while it is only 47% in the deep lobe. Average of 7,09±3,55 intraglandular lymph nodes were found for each of the glands; of which 6,11±3,28 in the superficial lobe and 0,98±1,46 in the deep lobe. While the most common lymph nodes were found in level 2 with an average of 2,73±1,64, level 4 was found to be the least common side with an average of 0,36±0,91. 47.7% of the lymph nodes were in level 2. Accesory lobe (level V) was found only in 7 subjects, and none of it included any lymph nodes. A modification suggested to the Parotidectomy Classification of the European Salivary Gland Association that most of the lymph nodes are located in level 2B with an average of 2,5±2,01, which is 35,24% of the entire nodes. Conclusion: No statistically significant difference was found between age and sex and total number of IGLN in superficial and deep lobes. Our study also investigated a relation between body mass index and IGLN in superficial lobe and in total parotid gland, which has never been evaluated previously in the literature, however, only a slight relation was found. No relation between body mass index and number of lymph nodes in deep lobe was found. Along with significantly lower number of lymph nodes in deep lobe was found in our study, which is previously shown in literature, level 2B was found to contain significantly more lymph nodes than other levels, which has not been evaluated before. This information may help in diagnosis and treatment of parotid gland metastases of head and neck malignities.