Vardiyalı çalışanlarda obstrüktif uyku apne sendromu riskini artıran faktörler
Factors increasing the risk of obstructive sleep apnea syndrome in shift workers
- Tez No: 618009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE BAĞNU YÜCEEGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS); uyku sırasında tekrarlayan tam (apne) veya parsiyel (hipopne) üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir sendromdur. OUA' ın majör semptomları horlama, tanıklı apne ve gündüz aşırı uyku hali olup genel olarak gece semptomları olması nedenli, çalışma saatleri düzensiz hastalarda kolay atlanabilecek durumlardır. Düzensiz çalışma programları genellikle, uyanıklık gerektiğinde uykululuk ve/veya uykusuzluğa neden olabilen normal sirkadiyen ritmin bozulmasına neden olur. Uyku düzeninin bozulduğu vardiyalı çalışan kişilerde uyku bozukluklarının görülme sıklığı çok belirgindir. Çalışanların %20'si vardiyalı düzende çalışmaktadır. Vardiyalı sistemle çalışan kişilerde yapılan çalışmalarda birbirinden farklı OUAS oranları saptanmaktadır; bu farklılığa da yaş, cinsiyet ve VKİ, komorbiditeler gibi risk faktörlerinin değişkenliğinin neden olduğu sanılmaktadır. Bizim çalışma amacımız uyku kliniğine başvuran vardiyalı çalışan hastalarda uyku apnesi sıklığını ve risk faktörlerini araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Kasım 2017 ve Şubat 2018 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Sağlık Bilimleri Üniversitesi Uyku Polkliniğine müracaat eden vardiyalı çalışan ve vardiyalı çalışmayan uyku apnesi ön tanılı toplamda 180 hasta kaydı alındı. Retrospektif olarak hastaların yaş, ağırlık, boyun ve bel çevresi, vücut kitle indeksi, hipertansiyon, metabolik sendrom, açlık kan glukozu, HDL, LDL, trigliserit laboratuvar değerleri, sigara kullanımları, polisomnografi kayıtları, epworth uyku skorları kaydedildi. Bu hastalar içinde dosya bilgileri eksik olan, polisomnografi için yeterli kayıt alınmayanlar(uyku etkinliği
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is a syndrome characterized by recurrent episodes of complete (apnea) or partial (hypopnea) upper respiratory tract obstruction during sleep and often a decrease in blood oxygen saturation. The major symptoms of OSA are snoring, witnessed apnea and excessive daytime sleepiness, which can easily be missed in patients with irregular working hours due to general nighttime symptoms. Irregular work programs often result in disruption of normal circadian rhythm, which can cause drowsiness and / or insomnia when wakefulness is required. The incidence of sleep disorders is very prominent in shift-working people with impaired sleep patterns. 20% of the employees work in shifts. Different OSAS rates have been identified in studies performed by shift workers; this difference is thought to be caused by the variability of age, sex and risk factors such as BMI and comorbidities. The aim of this study was to investigate the frequency and risk factors of sleep apnea in shift-working patients admitted to the sleep clinic. MATERIAL AND METHODS: Between November 2017 and February 2018, a total of 180 pre-diagnosed sleep apnea patients with shift shifts who applied to the Sleep Polyclinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Health Sciences University were enrolled. Retrospectively, age, neck and waist circumference, body mass index, hypertension, metabolic syndrome, fasting blood glucose, HDL, LDL, triglyceride laboratory values, smoking, polysomnography records, epworth sleep scores were recorded. Among these patients, patients with incomplete file information, insufficient records for polysomnography (sleep efficiency