Vardiyalı çalışanlarda uyku kalitesi ve parasomni sıklığı
Sleep quality and parasomnia frequency in shift workers
  1. Tez No: 455266
  2. Yazar: DUYGU KURT GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Vardiyalı Çalışanlarda Uyku Kalitesi ve Parasomni Sıklığı Amaç: Bu çalışmanın amacı; gece vardiyasında çalışanların uyku kalitelerini, vardiyalı çalışmaya bağlı ortaya çıkan uyku bozukluklarının sıklığını, özelliklerini ve özellikle parasomni görülme sıklığını belirlemek ve gündüz vardiyasında çalışanların uyku özellikleri ile karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmaya Adana merkezinde 3 farklı alanda (sağlık, güvenlik ve işçi) vardiyalı (% 78,5) ve sadece gündüz (% 21,5) mesaisinde çalışan 1473 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak 132 soru içeren bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunun içerisinde kişinin gündüz aşırı uykululuğunu değerlendiren Epworth Uykululuk Ölçeği, son bir ay içerisindeki uyku kalitesini değerlendiren Pittsburgh Uyku Kalitesi Ölçeği, major depresyon bulgularını belirlemek için Birinci Basamak İçin Beck Depresyon Ölçeği, obstruktif uyku apnesi riskini belirlemek için Berlin anketi bulunmaktadır. Bulgular: Çalışmaya katılanların % 24,4' ünde parasomni saptandı.
Özet (Çeviri)
Sleep Quality and Parasomnia Frequency in Shift Workers Objective: The aim of this study is to determine the sleep quality of night shift workers, the frequency of sleep disorders due to the shift work, investigate if different shift work shedules are associated with parasomnias and compare sleep characteristics between different work shedules. Method: A total of 1473 employees working in different business areas (healthcare, security, laborer) in Adana were included in this study. And 78,5 % of these employees were working in shift works while 21,5% were working in daytime jobs only. A questionnaire, containing 132 questions, was used to collect data tool in the study. The questionnaire included the Epworth Sleepiness Scale assessing daytime sleepiness, the Pittsburgh Sleep Quality Scale assessing sleep quality during the last month, the Beck Depression Scale to determine major depressive symptoms, and the Berlin questionnaire to determine obstructive sleep apnea risk. Results: Parasomnia was determined in 24,4% of all participants.