Yeni kamu yönetimi yaklaşımının sosyal hizmetlerin yeniden yapılandırılmasına etkisi: Manisa örneği
Effect of new public management approach on social services restructuring: the case of Manisa
  1. Tez No: 618026
  2. Yazar: TUĞÇE UĞUR GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Amaç: Bu çalışmada yeni kamu yönetimi yaklaşımının sosyal hizmetleri yeniden yapılandırma sürecinde etkisini anlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Manisa'da toplamda dokuz kamu kurumunda görev yapan yönetici ve personelden oluşan 21 kişi ile gerçekleştirilmiş nitel bir çalışmadır. Araştırmada katılımcılardan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Bu kapsamda katılımcıların sosyo-demografik bilgilerinin elde edilmesinin yanı sıra, yeni kamu yönetimi yaklaşımı ve bu yaklaşım çerçevesinde yapılan reformlar, sosyal sorunlar ve toplumsal cinsiyet konularındaki görüşlerinin alınması ve yeni kamu yönetimi ilkeleri ile yasal düzenlemelerin kurumları ve hizmet sunumlarını nasıl etkilediğinin tespiti yapılması amacıyla açık uçlu sorular sorulmuştur. Araştırmanın verileri 2019 yılı Temmuz-Ağustos aylarında derinlemesine görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve tematik analiz ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırma kapsamında katılımcılar yeni yönetim anlayışı çerçevesinde yapılan reformlar hakkında bilgi sahibi olmakla birlikte görev yaptıkları kurumlarda bu anlayış çerçevesinde gelişen kurumsal yenilikleri uyguladıkları fakat yönetişim anlayışının yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Yeni kamu yönetimi yaklaşımıyla birlikte hizmetlere erişimin kolaylaştığı, etkili, verimli ve vatandaş odaklı hizmet sunumunun gerçekleştiği belirtilmektedir. Bununla birlikte katılımcılar toplumsal cinsiyete ilişkin geleneksel toplumsal cinsiyet rolleri doğrultusunda görüşe sahiptir. Sonuçlar: Yeni kamu yönetimi yaklaşımının Manisa genelinde henüz yeni görülmeye başlandığı, bu doğrultuda kurumlarda birtakım yeniliklerin ortaya çıktığı, etkin ve verimli hizmet sunmaya çalışıldığı, vatandaş odaklı hizmet anlayışının geliştiği görülmektedir. Fakat Manisa'da yönetişim ve kent yönetimi anlayışı, cinsiyet eşitliği kültürü ile yerelleşmenin başarısız olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to understand the effect of the new public management approach on social services restructuring process. Materials and Methods: his is a qualitative study conducted with 21 people consisting of managers and personnel working in nine public institutions in Manisa. Data were collected from the participants through a semi-structured interview form. In this context, as well as acquiring the socio-demographic information of the participants, it is open-ended in order to obtain the views of the new public management approach and the reforms, social problems and gender issues within the framework of this approach, and to determine how the new public administration principles and regulations affect institutions and service offerings. questions were asked. The data of the study was obtained by in-depth interview method in July-August 2019. The data were evaluated by content analysis and thematic analysis. Findings: Within the scope of the research, the participants were informed about the reforms made within the framework of the new management approach, but they applied the institutional innovations developed within the framework of this understanding in their institutions, but the governance understanding was insufficient. With the new public administration approach, it is stated that access to services is facilitated and effective, efficient and citizen-oriented service delivery is realized. However, participants have a view on traditional gender roles in relation to gender. Result: It is seen that the new public administration approach has only recently begun to be seen throughout Manisa, some innovations have emerged in the institutions, efforts have been made to provide effective and efficient service, and a citizen-oriented service approach has developed. However, in Manisa, the concept of governance and city administration, gender equality culture and localization seem to have failed.