Bir ilköğretim okuluna kayıtlı 1.sınıf öğrencilerinde obezitenin saptanması ve veliye verilen beslenme eğitiminin 3 aylık ağırlık değişimine etkisi
Detection of obesity in first grade of students enrolled in an elemantary school and effect of 3 months weight change of nutrition education given to the parent
- Tez No: 618031
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİNNUR OKAN BAKIR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukluk çağı obezitesi, çocukluk çağının en sık görülen kronik hastalıklarından birisidir. Yapılan çalışmalar obezite prevalansının gün geçtikçe arttığını göstermektedir. Obeziteye sebep olan birçok faktör vardır. Ancak bu çalışma ilköğretim 1. Sınıf öğrencilerinde aileye verilen eğitimin beden ağırlığı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya toplam 154 kişi katılmıştır. Öğrencilerin aileleri bilgilendirilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Okulun 1. Sınıfa kayıtlı tüm şubeleri taranmıştır. 154 katılımcının 65'inin fazla kilolu veya obez olduğu saptanmıştır. Bu 65 çocuğun bakımından primer sorumlu kişiler okula çağırılıp bir eğitim verilmiş ve boy ve beden ağırlığı ölçümleri alınmıştır. Yapılan eğitime sadece 7 öğrenci velisi gelmiştir. Eğitime gönüllü olan aile sayısının oldukça az olması eğitimin sonuçlarını başka bir yöne taşımıştır. 3 ay sonra eğitime gelen velilerin çocukları tekrar ölçülmüştür. 3 ay sonraki ölçümlere göre kilo kaybı 7 öğrenciden sadece birinde görülmüştür. Verilen eğitimlerin başarıya ulaşmasında aile ve öğretmenin birlikte çalışması önemli rol oynamaktadır. Öğretmenlerin aileyi bilgilendirmesi, eğitime katılım sürecini desteklemesi gerekmekte, ailenin ise eğitimlere katılımı sağlayıp edindiği bilgileri günlük hayatında kullanması gereklidir. Burada eğitimciye düşen görev ise ailelerin katılmak isteyeceği, anlaşılır eğitimler düzenlemektir.
Özet (Çeviri)
Childhood obesity is that one of the most common chronic diseases of childhood. Studies show that obesity prevalence is increasing day by day. There are many factors that cause obesity. However, this study was conducted to measure the obesity of the first-grade primary school students. 154 people participated in that study. Students's families were informed and included in the study. All sections of the school were searched. 65 out of 154 people were found to be overweight and obese. The primary responsible persons of these 65 people were called to the school and a training was given and height- body weight measurements were taken. Only 7 parents have joined to the education. Weight loss was observed in 1 of the 7 students. The fact that the number of volunteer family for education is quite low, the results of the education have taken another direction. After 3 months, children were measured in height and body weight again. Only one student lost weight among 7 students. If parents and teachers work together, the education will be more successful. Teachers need to inform the family and support the process of participation in the education, and the family should be able to participate in the education and use the information acquired in their daily life. The duty of the educator is to organize understandable educations in which the families will want to participate.