Bebeklerde aşı enjeksiyonu sırasında buzzy® uygulamasının ağrı düzeyine etkisi
The effect of buzzy® on pain levels in infants during vaccine injection
  1. Tez No: 618033
  2. Yazar: ÖZGE ŞIKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Family Medicine, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, 12 aylık bebeklerde Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak (KKK) aşı enjeksiyonu sürecinde Buzzy® uygulamasının ağrı düzeyine etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma, Kasım 2018-Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy 9 No'lu Aile Sağlığı Merkezi'nde örneklem kriterlerine uygun bebeklerle (buzzy grubu:30, kontrol grubu:30) yapılmıştır. Veriler, veri toplama formu ve FLACC ağrı skalası kullanılarak toplanmıştır. Buzzy grubuna aşı uygulaması öncesi, sırası ve sonrasında Buzzy® uygulaması; kontrol grubuna ise hiçbir müdahalede bulunulmadan rutin aşı enjeksiyonu yapılmıştır. Aşı uygulaması öncesi ve sonrasında her iki gruptaki bebeklerin fizyolojik parametreleri (nabız, kan basıncı, SpO2 ve vücut sıcaklığı) hemşire tarafından, ağrı düzeyleri ise FLACC ağrı skalası ile hemşire ve ebeveyn tarafından değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada buzzy ve kontrol grubundaki bebeklerin sosyo-demografik özellikleri ve başlangıç fizyolojik parametreleri, ağrı puanları homojendir (p>0,05). Buzzy ve kontrol grubunda bulunan bebeklerin grup içi nabız, sistolik, diastolik kan basıncı ve vücut sıcaklığı ortalamalarının aşı uygulaması sonrası, aşı uygulaması öncesine göre daha yüksek olduğu (p0,05). Öte yandan buzzy ve kontrol grubundaki bebeklerin grup içi aşı uygulaması sırası ağrı puanının; aşı uygulaması öncesi ve sonrası ağrı puanına göre daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled experiment to investigate the effect of Buzzy® on pain level during the measles-rubella-mumps (MMR) vaccine injection in 12-month-old infants. This study was done with infants meeting the sampling criteria (buzzy group: 30, control group: 30) on November 2018–May 2019 in Istanbul Bakirkoy 9 Family Health Center. Data were collected using the data collection form and the FLACC pain scale. Buzzy group was treated with Buzzy® before, during and after vaccination; the control group received routine vaccine injection without any intervention. The physiological parameters (pulse, blood pressure, SpO2 and body temperature) of the babies in both groups were evaluated by the nurse before and after the vaccination, and the pain levels were evaluated by the nurse and parent with the FLACC pain scale. The data were analyzed using the appropriate statistical methods in SPSS 22.0 package program. In this study socio-demographic characteristics, baseline physiological parameters and pain scores of the babies in the buzzy and control groups were homogeneous (p>0.05). It was found that babies in buzzy and control groups had higher mean heart rate, systolic, diastolic blood pressure and body temperature after vaccination injection than before vaccination injection (p0.05). On the other hand, the pain scores at the time of vaccination of the babies in the buzzy and control groups were higher than the pain scores before and after the vaccination (p0.05).