Sitomegalovirus retiniti'nde risk faktörleri, tanı, tedavi ve prognoz
Risk factors, diagnosi̇s and treatment of cytomegalovirus retinitis
  1. Tez No: 618039
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA SADIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE İLKNUR TUTKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Sitomegalovirus retiniti (CMV) tanısı konulan hastaların tedavi ve prognozunu değerlendirmek Metot: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilimdalı Uvea departmanına 2009 ile 2019 yılları arasında başvuran ve CMV retiniti tanısı almış olan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların ilk vizitinde; başvuru şikayetleri, genel durumları, özgeçmiş ve soygeçmiş özellikleri, kullandıkları topikal ve sistemik ilaçlar not edildi. Hastaların takiplerinde de en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basınç değerleri ve flare ölçümleri alındı. Hastaların takip başında alınmış olan fundus görüntüleri, retinitin lokalizasyonu, tipi ve tutulan retinal alanın tüm retinaya oranı açısından iki bağımsız gözlemci tarafından değerlendirildi. HIV ve non-HIV grup bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 33 hastanın 47 gözü dahil edilmiştir. Hastaların 7' sini (% 21,2) kadın hastalar, 26' sını (%78,8) erkek hastalar oluşturmaktadır. Presdispozan hastalık olarak 8 hastada (%24,2) HIV bulunurken, 25 hastada (%75,8) HIV dışı hastalıklar bulunmuştur. Retinitin lokalizasyonu, genişliği ve tipi her iki grupta benzer iken vitreus bulanıklığı non-HIV grubunda daha sık bulunmuştur. Başlangıç görme keskinliği retinal tutulum alanı %25' den geniş olan gözlerde daha düşük bulunmuştur. Hastaların son muayenedeki en iyi düzeltilmiş görme keskinliklerini etkileyen tek faktörün tanı anında sahip oldukları en iyi düzeltilmiş görme keskinliği olduğu görülmüştür. Gözlerin %76,9' unda antiviral tedavi başlandıktan sonra 5 hafta içinde retinit gerilemiştir. Birinci aydaki flare ortalamaları tanı anındaki flare ortalamalarına göre anlamlı oranda düşük bulunmuştur. İki grup arasında başlangıç ve sonuç görme keskinliği ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca her iki grup içindeki hastalarda takiplerde immun düzelme üveiti (IRU) gelişimi saptanmıştır. Sonuç: CMV retiniti hem HIV olan hem de HIV olmayan hastalarda değişken bulgular gösterebilir. Retinal tutulum alanının büyüklüğü görsel sonucu etkileyen en önemli faktördür. IRU tüm hastalarda gelişebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the treatment outcomes and prognosis of patients with cytomegalovirus (CMV) retinitis Method: We reviewed the charts of patients with CMV retinitis who were seen at the Uveitis Service of the Department of Ophthalmology, Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine between 2009 and 2019. Complaints at the time of admission, family history, topical and systemic medication history were noted at the first visit. The best-corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure and anterior chamber flare measurement of the patients were recorded at each visit. Fundus images taken at the begining of follow-up were evaluated by two independent observers for the localization of the retinitis and the ratio of the retinal involvement to the entire retina. The clinical findings of HIV and non-HIV groups were compared. Results: Forty-seven eyes of 33 patients were included in the study. Seven patients (21.2%) were female and 26 (78.8%) were male. While HIV was positive in eight patients (24.2%) various other predisposing conditions were found in the rest of them (n=25, 75.8%). While location, exten and type of CMV retinitis were similar in HIV positive and negative patients, vitreous haze was more common in the latter group. Initial BCVA was worse in eyes with CMV retinitis involving more than 25% of the retina. The only factor affecting the final BCVA was the initial BCVA. In 76,9% eyes retinitis resolved within 5 weeks after initiation of antiviral treatment. The mean flare in the first month was significantly lower than the mean flare at first visit. There was no difference between the two groups in mean BCVA at the time of diagnosis and the last visit. In addition, immune recovery uveitis (IRU) was detected in both groups. Conclusion: CMV retinitis may present with various findings in HIV infected and uninfected patients. The area of retinal involvement is the most important factor determining visual outcome. IRU may complicate the course in all cases