İlaç sektörü Ar-Ge birimi çalışanlarında örgütsel özdeşleşmenin ve algılanan örgütsel desteğin iç girişimci davranışına etkileri üzerine bir çalışma
A study on the effects of organizational identification and perceived organizational support to intrapreneur behavior of the pharmaceutical industry R&D unit employees
- Tez No: 618038
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ŞAR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
İlaç endüstrisi, artan rekabet ortamında pazarda yerini korumak ve büyümek amacıyla yeni ürünler, süreçler ve yöntemler geliştirmeye yani Ar-Ge faaliyetlerine odaklanmıştır. İlaç endüstrisinde Ar-Ge'nin en büyük fonksiyonu ürün geliştirmedir. Yeni ürün ortaya çıkarabilmek için Ar-Ge çalışanlarının iç girişimci davranışına sahip olması beklenir. İç girişimciliğin kapsamının ve öncüllerinin belirlenmesi işletmeler için oldukça önemlidir. Örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşmenin iç girişimci davranışını etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada ilaç endüstrisinde Ar-Ge birimi çalışanlarının algıladığı örgütsel destek ve örgütsel özdeşleşmenin iç girişimci davranışına etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Sezgin (2015) tarafından geliştirilen İç Girişimci Davranışı Ölçeği ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ile Tak ve Aydemir (2004) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenilirliği yapılmış Örgütsel Özdeşleşme Ölçeğinden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı, ülkemizde faaliyet gösteren ilaç firmalarının Ar-Ge birimlerinde çalışan personele uygulanmıştır. 105 katılımcıdan elde edilen veriler Pearson korelasyon testi, Regresyon testi, bağımsız gruplar t testi, ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak Ar-Ge çalışanlarında algılanan örgütsel desteğin örgütsel özdeşleşmeyi ve iç girişimci davranışını olumlu ve pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Aynı zamanda örgütsel özdeşleşmenin de iç girişimci davranışını olumlu ve pozitif yönde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca örgütsel özdeşleşmenin, algılanan örgütsel destek ve iç girişimci davranışı arasında kısmi aracılık etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The pharmaceutical industry is focused on developing new products, processes and methods, namely R&D activities, to maintain its position and grow in the market in an increasingly competitive environment. Product development is the major function of R&D in the pharmaceutical industry. It is expected that R&D employees have intrapreneur behavior in order to bring out new products. Determining the scope and antecedents of intrapreneurship is very important for business. Organizational support and organizational identification are thought as antecedents affecting intrapreneurship. In this study, the effects of organizational support and organizational identification on intrapreneur behavior of R&D employees has researced in pharmaceutical industry. For this purpose, the Intrapreneur Behavior Scale and Perceived Organizational Support Scale developed by Sezgin (2015) and the Organizational Identification Scale, which has been validated and tested in terms of reliability by Tak and Aydemir (2004), has been used. The data collection tool was applied to the employees in the R&D of pharmaceutical companies operating in our country. The data obtained from 105 participants were analyzed using Pearson correlation test, regression test, independent groups t test and ANOVA test. As a result of the study, it was found that perceived organizational support in R&D employees have positively affected organizational identification and intrapreneurial behavior. It was also found that organizational identification positively affected intrapreneurial behavior. In addition, it was found that organizational identification has a partial mediating effect between perceived organizational support and intrapreneurial behavior.