Göz posterior segmentine ilaç uygulaması için nanopartikül içeren in situ jel sistem geliştirilmesi, İn Vitro ve İn Vivo değerlendirilmesi
Devolopment of an in situ gel system containing nanoparticle for drug delivery to posterior segment of the eye, In Vitro and In Vivo evaluation
- Tez No: 955279
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TAKKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Göz Hastalıkları, Pharmacy and Pharmacology, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, sitomegalovirüs (SMV) retiniti tedavisinde kullanılmak üzere gansiklovir sodyum (GSV) yüklü nanosistem içeren, in situ jelleşen bir ilaç taşıyıcı sistem geliştirmek ve bu sistemin etkinliğini in vivo modellerde hem IVT hem de topikal uygulamalarla değerlendirmektir. SMV retiniti, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde görülen, hızlı ilerleyen ve tedavi edilmediğinde görme kaybına yol açabilen ciddi bir göz enfeksiyonudur. Güncel tedavi yaklaşımlarında karşılaşılan biyoyararlanım düşüklüğü, sistemik yan etkiler ve sık enjeksiyon ihtiyacı gibi problemler, lokal etkili ve kontrollü salım yapabilen yeni nesil taşıyıcı sistemlere olan ihtiyacı artırmıştır. Bu doğrultuda, biyouyumlu ve biyobozunur polimerler kullanılarak nanosistem içeren in situ jeller (hibrit sistem) formüle edildi. Formülasyonların temel karakterizasyonları kapsamında partikül büyüklüğü, polidisperse indeksi (PDI), zeta potansiyeli, ilaç yükleme kapasitesi ve jelleşme özellikleri değerlendirildi. Jelleşme davranışları, göz fizyolojik koşullarına (sıcaklık ve iyonik ortam) uygun olarak test edildi. Ayrıca, formülasyonların viskozite, pH ve reolojik davranış özellikleri incelendi. Formülasyonların in vitro salım çalışmaları Franz difüzyon hücreleri kullanılarak yapıldı ve salım profilleri kinetik modellerle değerlendirildi. Geliştirilen P2T9 formülasyonu 330,4 nm partikül büyüklüğüne sahipken, hibrit formülasyon olan P2T9J1'in jelasyon sıcaklığı 33,3 °C olarak belirlendi ve bu formülasyon 1 hafta boyunca in vitro salım profili sergiledi. İntravitreal (IVT) ve topikal yolla uygulanan P2T9J1 formülasyonu ve GSV çözeltisi ile yapılan in vivo çalışmalarda geliştirilen sistemin biyouyumluluğu ve göz dokularında dağılımı tavşanlar üzerinde test edildi. Elde edilen bulgular, geliştirilen nanosistem içeren in situ jelin kontrollü salım özelliği ve doku uyumluluğu ile SMV retiniti tedavisinde potansiyel bir alternatif ilaç taşıyıcı sistem olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to develop an in situ gelling drug delivery system containing ganciclovir sodium (GCV)–loaded nanosystems for the treatment of cytomegalovirus (CMV) retinitis and to evaluate the efficacy of this system in vivo via both intravitreal (IVT) and topical applications. CMV retinitis is a severe ocular infection, particularly seen in immunocompromised individuals, which progresses rapidly and can lead to vision loss if left untreated. Current treatment approaches are limited by poor bioavailability, systemic side effects, and the need for frequent injections, highlighting the necessity for locally effective and controlled-release novel delivery systems. Accordingly, in situ gels containing nanosystems (hybrid system) were formulated using biocompatible and biodegradable polymers. The basic characterization of the formulations included determination of particle size, polydispersity index (PDI), zeta potential, drug loading capacity, and gelation properties. Gelation behavior was tested under physiological ocular conditions (temperature and ionic environment). In addition, viscosity, pH, and rheological properties of the formulations were evaluated. In vitro release studies were performed using Franz diffusion cells, and the release profiles were analyzed with kinetic models. The developed P2T9 formulation exhibited a particle size of 330.4 nm, while the hybrid formulation P2T9J1 showed a gelation temperature of 33.3 °C and maintained a sustained in vitro release profile for 1 week. In vivo studies were conducted on rabbits with P2T9J1 and GCV solution administered via both IVT and topical routes to assess the biocompatibility and ocular tissue distribution of the developed system. The findings demonstrated that the nanosystem containing in situ gel exhibited controlled release and tissue compatibility, suggesting its potential as an alternative drug delivery system for the treatment of CMV retinitis.