Lokal ileri meme kanserli hastalarda neoadjuvan kemoterapi sonrası PD-1, TIGIT, LAG-3, TIM-3 gibi immün kontrol mekanizma reseptör ekspresyonlarının akan hücre ölçerle araştırılması
Differential expressions of immune check point receptorson tumor infiltrating lymphocytes after neo-adjuvant chemotherapy (NAC) in patients with locally advanced breast cancer (LABC)
- Tez No: 618046
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT ÖZMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
GİRİŞ Tümör ve immün sistem biyolojisinin anlaşılmasındaki son gelişmeler, antitümöral immün cevabı modüle eden immün kontrol noktalarının önemini ortaya koymuştur. Bu çalışmadaki amacımız, neo-adjuvan kemoterapi alan lokal ileri meme kanserli hastalarda PD-1, CTLA-4, TIGIT, LAG-3, TIM-3 gibi immün kontrol noktaları reseptörlerinin tümör infiltre eden lenfositlerdeki ekspresyonunu araştırmaktır. Ayrıca, bu bulguların diğer klinik ve prognostik faktörlerle ilişkisi ve immün kontrol nokta inhibitörleri ile hedefe yönelik tedavilerin etkinliği de değerlendirilecektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmaya Eylül 2018 ile Kasım 2019 arası İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Meme Ünitesi'ne tanı ve tedavi amacıyla başvuran 18 yaş üstünde, lokal ileri meme kanseri tanısı ile neo-adjuvan kemoterapi alan ve tedaviye tam yanıt alınamayan 24 hasta dahil edildi. Ameliyat sırasında çıkarılan tümör dokusundan MACS tümör ayırım cihazı ve tümör ayırım kiti kullanılarak tümör infiltre eden lenfositler (TIL) izole edildi. Flowsitometri cihazı kullanılarak, CD8+ T Lenfositlerinde ve CD16+, CD56+ NK hücrelerinde eksprese edilen PD-1, LAG-3, TIM-3, TIGIT, CTLA-4 gibi immün kontrol mekanizmalarını regüle eden reseptörlerin tümör infiltre eden lenfositlerdeki ekspresyonları analiz edildi. BULGULAR Analizlerimiz sonucunda ≥50 yaş olguların CD8+ T lefositlerindeki CTLA-4 ölçümlerinin, %20 regresyon görülen olguların CD8+ ve CD56+ T hücrelerindeki TIGIT ekspresyon düzeyi, diğer az cevaplı veya cevapsız hastalara göre daha fazlaydı(sırasıyla p=0,014, p=0,030). Yaygın in situ komponenti olan vakalarda ise CD16+ NK hücrelerinde TIGIT ve LAG-3 ve CD56+ NK hücrelerinde PD-1 ve CTLA-4 ekpresyonu negatif yaygın in situ komponenti olmayanlara göre ilginç olarak daha yüksekti(sırasıyla p=0,024; p=0,003; p=0,032; p=0,013). Neo-adjuvan kemoterapi sonrası HER-2+ hastalarda negatif hastalara göre CD8+ T hücrelerindeki TİM-3 ekspresyonu düzeyi daha yüksekti(p=0,043). Spearman korelasyon analizlerinde, patolojik regresyon skoru sadece CD16+ CTLA-4+ hücre varlığı ile istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdi (p=0,031). SONUÇ Sonuçlarımız, daha genç (
Özet (Çeviri)
Background Recent advances in tumor biology and immune system have identified check points modulating immune system to demonstrate the anti-tumoral immune response. This prospective study aimed to determine immune checkpoint expressions patients with locally advanced breast cancer to explore any associations between clinical and prognostic factors to show effectiveness of targeted therapies for these molecules. Materials and Methods This prospective study was carried out between September 2018 and November 2019 in the Department of General Surgery of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Breast Unit. Twenty-four patients with LABC with a partial response to neoadjuvant chemotherapy (NAC) were included in the study. Tumor infiltrating lymphocytes (TILs) were isolated from the residual tumor burden separated from the surgical material with cell dissociation kit by using MACS tumor separation device. Expressions of immune checkpoints receptors including PD-1, LAG-3, TIM-3, TIGIT and CTLA-4 on CD8 T lymphocytes and Natural Killer (NK) cell subsets obtained from TIL were analyzed by using flow cytometry. Results TILs of patients