Analyzing microrna-221 expressionlevels in glial tumors
Glial tümörlerde microrna-221 ekspresyon seviyelerinin analizi
  1. Tez No: 618065
  2. Yazar: SELÇUK ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
MikroRNA'lar (miRNA), RNA etkileşimi (RNAi) yolu ile gen ekspresyonunu düzenleyen endojen düzenleyici bir Ribonükleik Asit molekül sınıfı olan 18-25 nükleotit içeren moleküllerdir. MikroRNAların patolojik süreçlerle ilişkili olduğu anlaşıldı ve bazı hastalıklarda biyo-belirteç olarak kullanılmaya başlandı. Glial tümörler primer beyin tümörlerinin %80' ini oluşturmaktadır. Çalışmamızın amacı mikroRNA- 221' in glial tümörlerin prognozunda ve/veya sınıflandırılmasında biyo-belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Hastane bazlı prospektif vaka kontrol çalışmamızda glial tümör nedeniyle opere edilen 39 hasta ve sağlıklı 40 katılımcı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Onam formları alınan hasta ve kontrol grubundan alınan kan örnekleri EDTA' lı tüplere alındı. MikroRNA-221 seviyeleri bu kan örneklerinden çalışıldı. İncelediğimiz 39 hastanın 23'ü erkek(%59), 16'sı kadın(%41) hasta idi. Kırk kişiden oluşan control grubunun ise 25'i erkek(%62,5) ve 15'ı kadın(%37,5) idi. MikroRNA- 221 seviyeleri ΔCT değerleri karşılaştırılarak hesaplandı. Değerler karşılaştırıldığında hasta grubunun ΔCT değeri 2,98 ± 2,11bulunurken kontrol grubununki ise 0,82 ± 2,27 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) consist of 18–25 nucleotides which a group of endogenous regulatory Ribonucleic Acid (RNA) partipicates as an epigentic mechanism that regulate gene expression by using RNA interference (RNAi) metabolism. miRNAs are found in relationship with pathological processes and begun to be used as biomarker in some diseases. Glial tumors are consisiting 80% of primary brain tumors. The aim of our study is to examine miRNA-221 as a biomarker candidate to define prognosis and/or classification for glial tumors. The hospital-based prospective case-control study consisted of 39 patients with glial tumor surgery and a 40 healthy individuals as control group. The peripheral blood samples were drawn from patients and control group after getting their“informed consent”were collected into EDTA-tubes. miRNA221 expression is evaluated from all blood samples. Of the 39 patients we evaluated, 23 were male (59%) and 16 were female (41%). As for the control group which consist of 40 healty individuals, 25 were male (62,5%) and 15 were female (37,5%). The levels of miRNA221 expression were determined by comparing the ΔCT values of miRNAs and the internal control.