Riskli birimlerde çalışan hemşirelerin psikolojik dayanıklılık düzeyleri ve spiritüel iyi oluşlarının belirlenmesi
Determiniation of psychological resistance levels and spiritual well – being of nurses working in risky units
  1. Tez No: 618081
  2. Yazar: ROJDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, hastanelerin riskli birimlerinde çalışan hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ve spiritüel iyi oluşlarını değerlendirmek amacıyla Temmuz- Eylül 2019 tarihleri arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin riskli birimlerinde çalışan 181 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipteki araştırmada veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve“Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik hesaplamarı ile ortalama ve standart sapma değerleri, t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki korelasyon pearson korelasyonu ile incelenmiştir. Araştırma kapsamına alınan hemşirelerin %44,8'i acil serviste ve %34,3'ü yoğun bakımda çalışmaktadır. Hemşirelerin %34,3'ünün çalışma yılının 0-5 yıl aralığında olduğu ve %61,3'ünün 0-5 yıl aralığında bulunduğu bölümde çalıştığı saptanmıştır. Hemşirelerin %58,6'sı ayda beş ve üzeri nöbet tuttuğunu ve %41,8'i haftada 0-48 saat çalıştığını ifade etmiştir. Hemşirelerin %61,5'inin çalıştıkları birimle ilgili eğitim/sertifika aldığı ve %46,7'sinin hemşire olarak çalışmaktan memnun olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin psikolojik dayanıklılık ölçeği toplam puan ortalaması 130,6±16,02 ve Spiritüel İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalaması 121,67±16,14 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 181 nurses working in risky units of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital in between July and September 2019 in order to evaluate psychological endurance and spiritual well-being of nurses working in risk units of hospitals. In the descriptive study, the data were obtained with“Personal Information Form”,“Psychological Endurance Scale”and“Spiritual Well-being Scale”. In the evaluation of the data, number and percentage calculations, mean and standard deviation values, t test and Anova test were used. The correlation between the scales was examined by Pearson correlation. Nurses who participate the study, 44.8% worked in the emergency department and 34.3% worked in the intensive care unit. It was determined that 34.3% of the nurses were working in the 0-5 years and 61.3% of them were working in the 0-5 years. 58.6% of the nurses stated that they had five or more seizures per month and 41.8% of them worked 0-48 hours per week. It was found that 61.5% received training / certificate related to the unit they work for and 46.7% of the nurses were satisfied to work as nurses. The mean score of the psychological endurance scale of the nurses is 130.6 ± 16.02 and the mean score of the Spiritual Well-being Scale is 121.67 ± 16.14.