Investigation of the effects of MIRNA133, MIRNA26 AND MIRNA378 expression levels in left ventricular hypertrophy
Sol ventriküler hipertrofide MIRNA133, MIRNA26 AND MIRNA378 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 618080
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sol ventrikül hipertrofisi (LVH), artmış kardiyomiyosit boyutuna bağlı olarak sol ventrikül kas kütlesindeki büyüme ile karakterizedir. Yaklaşık 22-nükleotidi olan, endojen olarak küçük kodlayıcı olmayan bir RNA sınıfı olan mikroRNA'lar, kardiyak hipertrofinin aracı olarak sayısız biyolojik işlemlerde önemli roller oynamaktadır. Bu çalışmada miRNA-133, miRNA26, miRNA378 ekspresyon düzeylerinin sol ventrikül hipertrofisindeki rollerini belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada, sol ventrikül hipertrofi hasta grubu (n = 70) karşılaştırıldı ve kontrol grubu (n = 16) Yeditepe Üniversitesi Hastane Kardiyoloji Kliniğinden alındı. miRNA ekspresyon düzeyleri, gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PCR) ile belirlenir. MiRNA'ların tanısal kabiliyetini değerlendirmek için alıcı işletim karakteristik (ROC) eğrisi analizi yapılmıştır. MiRNA ekspresyon analizi, ortalama miRNA378 CT (p = 0.029) ve ∆CT'nin (p= 0.020) hastalarda kontrollerden anlamlı olarak yüksek olduğunu gösterdi. ROC analiziyle miRNA-378 ekspresyonunun yüksek ekspresyonu, belki de sol ventrikül hipertrofisi ile yüksek oranda ilişkilidir. MiRNA-133 BT ekspresyon seviyesinin hasta grubunda bir teşhis olarak değerlendirilebileceği eşik değeri gösterilmemiştir. BT değerlerine göre miRNA, AUC = 0.484, 98.6 ° CI = 0.329-0.641, P = 0.860 olarak bulundu. Kontrol grubunun miRNA-26'sının ortalama CT değerleri en yüksek ekspresyon seviyelerine (23.12 ± 3.10) sahipti. ardından hipertrofik ve eksantrik grup sırasıyla 22.43 ± 2.36 ve 22.06 ± 3.68 idi (p = 0.782). Sonuç olarak, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamasına rağmen, miRNA-133 ve miRNA-26 ekspresyon seviyeleri, LVH grubunda miRNA-378 ekspresyon seviyeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Left ventricular hypertrophy (LVH) is characterized by the growth in muscular mass of left ventricule due to increased cardiomyocyte size. The microRNAs, a class of endogenously small non-coding RNAs which have approximately 22-nucleotide, play important roles in numerous biological processesare as mediation of cardiac hypertrophy. In present study we aimed to determine roles of miRNA-133, miRNA26, miRNA378 expression levels in left ventricular hypertrophy. In this study we compared left ventricle hypertrophy patient group (n= 70) and control group (n=16) were obtained from the Yeditepe University Hospital Cardiology Clinic. miRNA expression levels determined by realtime polymerase chain reaction (RT-PCR). The analysis of Receiver operating characteristic (ROC) curve was performed to determine the diagnostic capability of miRNAs. The miRNA expression analysis showed that the mean miRNA378 CT (p= 0.029) and ∆CT (p= 0.020) were significantly higher in patients than controls. By the ROC analysis, high expression of miRNA-378 expression maybe highly associated with the left ventricular hypertrophy. The threshold value in which miRNA-133 CT expression level can be evaluated as a diagnosis in patient group has not been demonstrated. According to teh CT values, miRNA was found to be AUC=0.484, 98.6° CI =0.329-0.641, P= 0.860.The mean CT values of miRNA-26 of the control group had highest expression levels (23.12 ± 3.10), it was followed by hypertrophic and eccentric group were 22.43 ± 2.36 and 22.06 ± 3.68 respectively (p=0.782). In conclusion, while there was no statistically significant relationship was found miRNA-133 and miRNA-26 expression levels there was statically significant relationship was found between miRNA-378 expresion levels in LVH group.