SPECT/BT görüntüleme ile 90y radyoembolizasyon sonrası dozimetri ve uygulanan net aktivitenin hesaplanması
Dosimetry after 90y radioembolization with SPECT/CT imaging and calculation of net activity administered
- Tez No: 956259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL KOVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
90Y radyoembolizasyon tedavisi, saf beta yayıcı bir izotop olduğundan doğrudan görüntülemeye uygun değildir. Ancak bremsstrahlung (frenleme) radyasyonu yoluyla SPECT/BT ile dolaylı olarak görüntülenebilir. Bu görüntüleme yöntemi, tedavi sonrası 90Y mikrokürelerin karaciğer içindeki dağılımını değerlendirmek ve gerçek biyodağılıma dayalı doz hesaplamaları yapmak açısından önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı, 90Y ile uygulanan radyoembolizasyon tedavisinin ardından, SPECT/BT görüntüleme yöntemi aracılığıyla hasta bazlı kantitatif dozimetri hesaplamalarını gerçekleştirmektir. Çalışmanın önemi, uygulanan net aktivitenin gerçek zamanlı ve bağımsız olarak tahmin edilmesini mümkün kılması ve bu yaklaşımın rutin klinik iş akışına otomatik şekilde entegre edilebilme potansiyeline sahip olmasıdır. Elde edilecek veriler doğrultusunda, uygulanan tedavinin etkinliğinin daha doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve kişiye özel doz hesaplamalarının klinik pratikte uygulanabilirliğinin araştırılması hedeflenmektedir. Çalışmaya, 90Y cam mikroküre ile radyoembolizasyon tedavisi uygulanmış 25 hasta dahil edilmiştir. Tedaviden sonraki ilk 2 saat içinde hastalara SPECT/BT görüntülemesi uygulanmış, elde edilen görüntüler özel algoritmalarla analiz edilerek voxel tabanlı doz hesaplamaları yapılmıştır. Sonuç olarak, SPECT/BT görüntüleme ile hasta bazlı birim aktivite başına sayımlarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Farklı iterasyon ve subset değerleri ile yapılan analizler sonucunda, SPECT/BT görüntüleri ile net aktivitenin doğru biçimde belirlenemeyeceği ve kantitatif dönüşüm yapılamayacağı görülmüştür. Bu nedenle, kantitatif dozimetri hesaplamalarında PET/BT veya hibrit sistemler gibi alternatif görüntüleme yöntemlerinin değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
90Y radioembolization therapy is a pure beta-emitting radionuclide, which makes it unsuitable for direct imaging. However, it can be indirectly visualized via bremsstrahlung radiation using SPECT/CT. The imaging modality plays a key role in determining the hepatic localization of ⁹⁰Y microspheres after therapy and enables precise dosimetry based on their real-time biodistribution. This work focuses on implementing patient-specific dosimetric calculations post-⁹⁰Y radioembolization, utilizing SPECT/CT as the imaging modality. This study is significant in that it allows for the real-time and independent estimation of the net administered activity, with the potential for this approach to be automatically integrated into routine clinical workflows. Based on the data obtained, the study also aims to more accurately assess the performance of the administered treatment and to investigate the clinical applicability of personalized dose calculations. The study included 25 patients having undergone radioembolization treatment with 90Y glass microspheres. Following therapy, patients received SPECT/CT imaging within two hours. The obtained images were analyzed using specialized algorithms to conduct voxel-based dose calculations. As a result, significant variations were observed in patient-specific counts per unit activity in SPECT/CT imaging. Analyses using different iteration and subset values revealed that SPECT/CT imaging does not allow for accurate determination of net activity or quantitative conversion. Thus, evaluating advanced imaging approaches like PET/CT or hybrid platforms is recommended for precise quantitative dosimetry.