Nehir havzası su kalitesi gözlem ağlarında örnek toplama pratiğinin optimizasyonu ve maliyet analizi
Optimization of sampling practice and cost analysis in water quality monitoring networks on river basins
- Tez No: 618112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM POLAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde su kalitesi gözlemleri sürdürülebilir su politikalarını yönlendirme amaçlı temel prensipleri ortaya koymaktadır. Örnekleme çalışmaları su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve kalitedeki kötüye gidişin engellenmesi; su kaynaklarının uzun dönemli korunmasına yönelik örneklerin alınması ve analiz için laboratuvara götürülmesi dahilinde gerçekleştirilen fiziki kısıtlarla sınırlanmış zorunluluklardır. Örnekleme prosedürünün kısıtlı süre içerisinde bitirilmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması için ulaştırılması gözlem sıklığını da etkilemektedir. Yapılan çalışmada bahsedilen sınırlar gözetilerek izlenmesi gereken istasyonların minimum masrafı elde edebileceğimiz rota veya rotaların nasıl seçileceği aranmıştır. Önümüzdeki durum Gezgin Satıcı Probleminin En Yakın Komşu algoritmasına uyarlanarak bir yaklaşımda bulunulmuş ve Araç Rotalama Probleminin Geniş Komşu Arama algoritması ile çözülmeye çalışılmıştır. Ortaya çıkan metodoloji Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğünün yetki alanı içerisinde bulunan Gediz ve Büyük Menderes Havzasında var olan istasyonlara çeşitli programlarla denenmiş ve çalışmalarının kendi içlerinde nasıl tamamlanabileceği hakkında rota tavsiyeleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, water quality monitoring sets out the basic principles for guiding sustainable water policies. Sampling activities include conservation, improvement of water resources and prevention of deterioration in quality; Obtaining samples for long-term conservation of water resources and taking them to the center for laboratory analysis are limited by physical and economic constraints. Completing the sampling procedure within a limited time and delivering it to perform the necessary tests also affects the frequency of observation. In the study, it was sought to answer the question of how to choose the route or routes where we can get the minimum cost of the stations that should be followed by considering the limits mentioned. In the next situation, an approach has been made by adapting to the Nearest Neighbor Algorithm of the Mobile Vendor Problem and the Vehicle Routing Problem has been tried to be solved with the Large Neighbor Search algorithm. The resulting methodology It has been applied to the existing stations in Gediz and Büyük Menderes Basin within the jurisdiction of the 2nd Regional Directorate of State Hydraulic Works with various programs and as a result route recommendations have been obtained on how sampling activities can be completed within themselves.