Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki bazı şehir merkezlerinde balık tüketim tercihleri
Fish consumption preferences in some city centers in The Mediterranean and Black sea regions
  1. Tez No: 618124
  2. Yazar: MÜYESSE GÖĞÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yaşayan insanların balık tüketim tercihlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 200'ü Akdeniz, 200'ü Karadeniz Bölgesi'nden olmak üzere toplam 400 kişiden veri toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi neticesinde Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri arasında balık fiyatları, tüketilen balık çeşitleri, balık pişirme yöntemleri ve balık tüketilen yer açısından meydana gelen farkların önemli (p0.05) önemli olmadığı bulunmuştur. Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde balık tüketiminin Türkiye ortalamasının üzerinde olduğu belirlenmiştir. Balık tüketim tercihlerini belirlemeye yönelik çalışmaların sayısı ve kapsamı ülke genelinde artırılmalı, balık tüketim alışkanlığının artırılması toplumun bilgilendirilmesi hususunda özelikle kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplu örgütlerinin katkılarıyla aydınlatıcı kampanyalar düzenlenmesinin yararlı olacağı kanaatine varılmıştır. Ayrıca balık üretim standartlarının yükseltilmesi ve tüketimin artırılması için balık fiyatlarına yönelik uygulamalar geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Kaynağı belli, hijyen kurallarına uyularak üretilip ve satılan, uygun fiyat ve kaliteli ürün bulunduğu zaman balık tüketiminin artacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the fish consumption preferences of people living in the Mediterranean and Black Sea regions. For this purpose, data were collected from a total of 400 people, 200 of whom were from the Mediterranean and 200 from the Black Sea Region. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was determined that the differences between fish prices, consumed fish varieties, fish cooking methods and the place where fish were consumed were important (p 0.05) was not significant. Consumption of fish in the Mediterranean and the Black Sea region of Turkey was determined to be above the average. The number and scope of studies to determine fish consumption preferences should be increased throughout the country, it was concluded that it would be beneficial to increase of fish consumption habits and to inform the public with the contributions of public institutions and, civil society organizations. In addition, it is thought that it is important to develop applications for fish prices in order to increase fish production standards and to increase consumption. It is estimated that fish consumption will increase when there is a good price and high quality products produced and sold according to hygiene rules.