The relationship between body awareness, balance control and proprioception among elderly
Yaşlılar arasında vücut farkındalık, denge kontrolü ve propriosepsiyon ilişkisi
  1. Tez No: 618125
  2. Yazar: BARDHA AGUSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASMİ MUAMMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Vücut farkındalığı, duyusal, interoseptif ve proprioseptif yollardan türemesi gereken ve kişinin dikkatli olma yeteneğine sahip olduğu vücudun çeşitli durumlarını, süreçleri ve reaksiyonları anlama sürecidir. Denge, farklı fizyolojik ve bilişsel faktörler arasında hızlı bir sinerjik iş birliğidir ve bu da bir tedirginlik için hızlı ve kesin geri bildirim sağlar. Propriyosepsiyon, pozisyon, hareket ve dengeyi fiziksel ve nörolojik uyarıcıların birleştirirken analiz eden bir duyudur. Bu çalışmanın amacı, yaşlı popülasyondaki vücut farkındalığı, denge kontrolü ve propriyosepsiyon gibi ana faktörlerin ilişkisini aynı anda bulmaktadır. 48 katılımcı bu çalışmaya dahil edildi (40 kadın, 8 erkek, ortalama yaş ±69.08). Vücut farkındalık, Vücut Farkındalık Anketi ile değerlendirildi ve denge kontrolü değerlendirmesi için Mini-BESTest kullanıldı. Propriyosepsiyon için eklem pozisyon duyusu, hareket duyusu ve Romberg testi ölçüldü. Vücut Farkındalık Anketi yaş, denge kontrolü ve propriyosepsiyon ile herhangi bir anlamlı ilişkisi göstermedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Body awareness is the process of understanding the various states of the body, processes and reactions that are supposed to derive from sensory, interoceptive and proprioceptive paths and that a person has the ability to be attentive of. Balance is a rapid synergistic cooperation between different physiologic and cognitive factors that allow fast and precise feedback to a perturbation. Proprioception is a sense that analyses position, motion and equilibrium from the combination of physical and neurological stimuli. The purpose of this study is to figure out the relationship for the key factors within elderly population including body awareness, balance control and proprioception at the same time. 48 participants were included in the study (40 females, 8 males, mean age ±69.08). Body Awareness Questionnaire (BAQ) was used for body awareness evaluation and Mini-BESTest for balance control assessment. For proprioception, joint position sense, motion sense and Romberg test were measured. BAQ did not show any significance relationship with age, balance control and proprioception (p>0.05).