Karaciğer transplantasyonu sonrası uygulanan fizyoterapi programının hareket düzeyi, kinezyofobi ve fiziksel uygunluk üzerine etkisi
The effect of physiotherapy program after liver transplantation on movement level, kinesiophobia and physical fitness
  1. Tez No: 618126
  2. Yazar: SEDA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, karaciğer transplantasyonu sonrası solunum egzersizlerine ek olarak uygulanan fizyoterapi programının hareket düzeyi, kinezyofobi ve fiziksel uygunluk üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya karaciğer nakli olan 40 birey dahil edildi. Bireyler basit randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna pulmoner rehabilitasyon ve egzersiz uygulanırken, kontrol grubuna sadece pulmoner rehabilitasyon uygulandı (4 hafta boyunca haftada 5 gün). Bireylerin fiziksel ve demografik özellikleri kaydedildi. Hareket düzeyi, kinezyofobi ve fiziksel uygunluk sırasıyla“Hasta Hareketlilik Ölçeği ve Gözlemci Hareketlilik Ölçeği”,“Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)”,“Senior Fitness Testi (SFT)”kullanılarak değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda“Hasta Hareketlilik Ölçeği”sonuçlarında ağrı toplam skoru, zorluk yaşama derecesi toplam skoru ve genel toplam skorlarının tamamında kontrol grubuna oranla çalışma grubundaki gelişim anlamlı farklılık göstermiştir (p0,05). Senior Fitness Test sonuçları gruplar arası değerlendirmede, aerobik endurans, alt ekstremite kas enduransı, dinamik denge ve çeviklik değerlendirmelerinde çalışma grubundaki gelişme kontrol grubuna kıyasla anlamlı şekilde yüksekti (p:0,026; p:0,001). Sonuç olarak, karaciğer transplantasyonu sonrası solunum egzersizlerine ek olarak uygulanan fizyoterapi programı hareket düzeyi, kinezyofobi ve fiziksel uygunluk üzerine anlamlı etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of physiotherapy program in addition to respiratory exercises after liver transplantation on movement level, kinesophobia and physical fitness. Forty patients with liver transplants were included in the study. The individuals were divided into two groups by simple randomization method. The study group received pulmonary rehabilitation and exercise, while the control group received only pulmonary rehabilitation (5 days a week for 4 weeks). Physical and demographic characteristics of the subjects were recorded. Movement level, kinesiophobia and physical fitness were evaluated using“Patient Mobility Scale and Observer Mobility Scale”,“Tampa Kinesiophobia Scale”and“Senior Fitness Test”, respectively. As a result of the study, the results of the“Patient Mobility Scale”showed a significant difference in the total pain score, total difficulty score and overall total scores in the study group compared to the control group (p 0.05). Senior Fitness Test results were significantly higher in the study group compared to the control group in terms of aerobic endurance, lower extremity muscle endurance, dynamic balance and agility (p:0.026; p:0.001). As a result, physiotherapy program in addition to respiratory exercises after liver transplantation has a significant effect on movement level, kinesophobia and physical fitness.