Bebeklerde burun tıkanıklığını gidermede uygulanan iki farklı nazal irrigasyon tekniğinin fizyolojik parametreler ve beslenme üzerine etkisi
  1. Tez No: 618127
  2. Yazar: NEVİN AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, bebeklerde burun tıkanıklığını gidermede uygulanan iki farklı nazal irrigasyon tekniğinin fizyolojik parametreler, ağlama süresi ve beslenme üzerine etkisini incelemektir. Randomize kontrollü, deneysel tipteki araştırma, Ağustos 2019 – Ekim 2019 tarihleri arasında, İstanbul'da bir Eğitim-Araştırma hastanesinin çocuk acil kliniğinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini bu klinikte üst solunum yolu enfeksiyonu tanısı ile kabul edilen bebekler, örneklemi ise örneklem seçim kriterlerine uyan, deney grubu 1 (düşük hacimli serum fizyolojik ile nazal irrigasyon uygulanan) 40, deney grubu 2 (yüksek hacimli serum fizyolojik ile nazal irrigasyon uygulanan) 40 olmak üzere toplam 80 bebek oluşturmuştur. Veriler Ebeveyn ve Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu ve Bebek İzlem Formu ile elde edilmiştir. Çalışma grubundaki bebekler (grup 1 ve grup 2) ve ebeveynler demografik özellikler açısından homojendi (p>0,05). Çalışmaya alınan bebeklerin klinik özellikleri; burun akıntısı, ateş, öksürük, huzursuzluk, solunumda zorlanma, sürekli burun tıkanıklığı ve beslenmede zorlanma açısından homojen olduğu belirlendi (p>0,05). İşlemden hemen sonra Grup 2'de oksijen değerinin anlamlı düzeyde yüksek olduğu (p=0,000), işlemden 5 dakika sonra oksijen değerinin Grup 2'de daha yüksek, solunum hızının daha düşük olduğu ve bu farkın anlamlı düzeyde olduğu görüldü (p=0,000).
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF TWO DIFFERENT NASAL IRRIGATION TECHNIQUES ON PHYSIOLOGICAL PARAMETERS, CRYING TIME AND NUTRITION WHICH APPLIED TO RELIEVENASAL CONGESTION IN INFANTS The aim of this study was to observe the effects of two different nasal irrigation techniques on physiological parameters, crying time and nutrition which applied to relieve nasal congestion in infants. A randomised controlled experimental type of study conducted between August 2019 and October 2019 in a paediatric emergency clinic of education and research hospital in Istanbul. The population of this study was infants are diagnosed with upper respiratory tract infection by the clinic. The sample consisted of 80 infants who met the sample selection criteria and were divided into 2 groups of 40 infants: Group 1 (low volume saline applied with nasal irrigation), Group 2 (high volume saline applied with nasal irrigation). The data were collected from the Parent and Infant Identification Information Form and Infant Observation Form. Infants in this study (group 1 and group 2) and their parents were homogeneous in terms of demographic characteristics (p>0,05). Clinical characteristics of the infants observed in this study; nasal draining, fewer, cough, restlessness, trouble breathing, constant nasal congestion and trouble in nutrition were found to be homogeneous(p>0,05). Oxygen level was significantly higher in Group 2 immediately after the procedure (p=0,000). Five minutes after the treatment oxygen value was higher and the respiratory rate was lower in the Group 2 and, this difference was significant (p=0,000).