Yetişkin ayrılma anksiyetesi ve evlilik doyumu arasındaki ilişki
Relationship between adult separation anxiety and marital satisfaction
  1. Tez No: 618145
  2. Yazar: ELİF BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin evlilik doyumlarının, yetişkin ayrılma anksiyetesi düzeyleri ve demografik değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden basit tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilen 114 evli bireyle (54 kadın ve 60 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubuna, arastırmacı tarafından hazırlanan Demografik Soru Formu, Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği, Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Ölçeği ve Evlilik Doyum Ölçeği uygulanmıstır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak çözümlenmistir. Arastırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde cinsiyet, öğrenim düzeyi ve çalışma durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmasında“Mann Whitney U testi”; yaş, ilişki süresi, çocuk sayısı ve gelir durumuna göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır..
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to observe the relationship of married individuals' marrital satisfaction between the adult seperation anxiety levels and demographic variables. This research occured with 114 married individuals accomodating in Istanbul (54 female and 60 male) that had been selected by a simple incidental sample method . Demographical Question Form, Seperation Anxiety Scale, Adult Seperation Anxiety Scale and Marital Satisfaction Scale were implemented on the sample group. The obtained data was resovled by using SPSS 15.0 package. In the statistical analysis of the acquired data, for the gender, education level and working condition variables“The Mann Whitney U Test”; for the age, relationship period, income state“The Kruskal Wallis H Test”were used.