Ortodontik yüz maskesi kullanım süresini ölçen özgün bir cihazın güvenilirliğinin ın-vıtro olarak değerlendirilmesi
In-vitro evaluation of the reliability of a novel device for tracking the wear time of orthodontic face mask
  1. Tez No: 618146
  2. Yazar: RUDİ BOYACIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AHU ACAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hastanın takıp çıkarabildiği apareylerle yapılan ortodontik tedavilerde başarının kritik bir şekilde hastanın öngörülen kullanım sürelerine uyumuna bağlı olduğu iyi bilinmektedir. Fakat intraoral apareyler için olsa da ekstraoral apareyler için bunu ölçebilen sağlıklı bir cihaz bulunmamaktadır. Bu eksiklikten yola çıkarak yüz maskesi kullanım süresini ölçen bir cihaz tarafımızca üretilmiştir. Ürettiğimiz cihaz Arduino Nano devresi baz alınarak planlanan, sıcaklık, basınç ve hareket sensörü içeren, bu sensörlerden gelen veriler doğrultusunda yüz maskesinin takılı olup olmadığını yorumlayan ve bu verileri mikro SD karta kaydeden özelliktedir. Cihaz, oluşturduğumuz deney düzeneğinde 3 ay boyunca test edilmiş ve çok yüksek oranda doğru ölçümler gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
It is well known that the success of orthodontic treatments performed by removable appliances depends critically on the compliance of the patient with the prescribed duration of use. For intraoral appliances there are some devices that can measue wear time but there is no successful device for extraoral appliances. Based on this deficiency, a device that measures the wear time of the face mask is manufactured by us. The device we produce is based on the Arduino Nano board, device includes temperature, pressure and motion sensors. Device interprets wear time with the data from these sensors and records this data to the micro SD card. The device has been tested for 3 months in our test apparatus and has achieved very accurate measurements.