Çocuk sahibi olan ve olmayan evli kadınların ayrılma anksiyetesi ve yaşam doyumu düzeylerinin incelenmesi
Investigation of separation anxiety and life satisfaction levels of married women with and without children
  1. Tez No: 441244
  2. Yazar: İREM TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk sahibi olan ve olmayan evli kadınların ayrılma anksiyetesi ve yaşam doyumu düzeylerini belirleyerek; çocuk sahibi olma durumunun, kadınlardaki ayrılma anksiyetesi ve yaşam doyumu düzeylerinde farklılık yaratıp yaratmadığını incelemektir. Ayrıca, araştırmada kadınların eğitim ve gelir düzeyi, çalışma durumu, evlilik yaş ve süreleri, eşlerinin eğitim ve meslek grupları, evlilik biçimi ve tatmin düzeyleri gibi özelliklerinin ayrılma anksiyetesi ve yaşam doyumuna etkisi incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul Kadıköy' de yaşayan, gönüllülük esasına göre belirlenmiş, 25-35 yaş arası 200 evli kadın (100'ü çocuğu olan, 100'ü çocuğu olmayan) dâhil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi ve Diener Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmış olup her katılımcıya ayrı ayrı onam formu imzalatılmıştır. Ek olarak katılımcıların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada çocuğu olan kadınların çocuğu olmayan kadınlara göre ayrılma anksiyetesi düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcılardan çocuğu olanların yaşadığı ayrılma anksiyetesi düzeyinin ise yaşam doyumu düzeyleri üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Anne olan katılımcıların yaşadıkları ayrılma anksiyetesinin, yaşam doyumunu azalttığı bulunmuştur. Sosyo-demografik değişkenlere baktığımızda ise; katılımcıların evlilik yaşları, eğitim düzeyleri ve evlilik tatmini düzeyleri, ayrılma anksiyetesi ve yaşam doyumu düzeylerini etkilemektedir. Katılımcıların çalışma durumları ve evlilik sürelerinin, ayrılma anksiyetesi üzerinde etkili olduğu görülürken; katılımcıların gelir seviyesi, eğitim düzeyi, eşlerin meslek grupları, evlilik biçimi ve aile yapısı ise yaşam doyumu üzerinde etkili görünmektedir. Değişkenler arasında incelenen ilişkilerin bunlar dışında kalan kısmında anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Araştırmanın sonunda bulunan tartışma ve yorum bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of life satisfaction and separation anxiety of women with and without children; to investigate whether this state of having children makes a difference on separation anxiety and the level of life satisfaction in women.Additionally, effects of women's education levels and levels of income, employment statuses, marriage ages and lenghts of marriages, partner's level of education and occupational groups, type of marriages and levels of fulfillment on separation anxiety and life satisfaction is also examined in this research. Datas of 200 women (100 with and 100 without children) on a voluntary basis, that lives in Istanbul/Kadikoy, between ages of 25 to 35 are included in the research. Adult separation Anxiety Questionnaire and Diener's The Satisfaction with Life Scale are used as data collection tools and every participant have had signed a separate consent form. In addition, a personal information form has been constituted by researcher to state participants' sociodemographic characteristics. In the research, women with children are revealed to have higher levels of separation anxiety compared to women without children. Level of separation anxiety participants with children experienced seem to affect their levels of life satisfaction. It is revealed that separation anxiety experienced by participants whom happens to be a mother decreases levels of life satisfaction. Upon consideration of sociodemographic factors; marriage ages, education levels and marriage fulfillment levels of participants affects separation anxiety and levels of life satisfaction. As in employment statuses and marriage lenghts of participants have effects on separation anxiety; Income levels, education levels, partners' occupational groups, type of marriages and family structure affects life satisfaction. No coherent results are obtained out of part that is examined between correlationofvariables. Suggestions have been made for psychological counselors and families based on the findings at the discussion and comment part at the end of the research.