Kumluca'da sera alanlarında toprak kökenli fungal hastalık etmenlerinin belirlenmesi
Determination of soil-borne fungal disease agents of greenhouses in Kumluca
- Tez No: 618152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÖZGÖNEN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Antalya ili Kumluca ilçesindeki seralarda önemli verim kayıplarına neden olan toprak kökenli fungal etmenlerin izolasyonu ve patojenitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca üreticiler ile hastalık ve mücadele yöntemleri üzerine anket çalışması da yapılmıştır. Kumluca ilçesindeki seralarda 2013 yılı Eylül ve 2014 yılı Haziran yetiştirme sezonunda domates, biber, patlıcan, hıyar ve kavun yetiştirilen toplam 272 adet seralardan hastalık belirtisi gösteren bitki örnekleri alınmıştır. İzolasyon yapılan bitkilerde toprak kökenli fungusların cins ve tür düzeyinde makroskobik ve mikroskobik yöntemler kullanılarak tanıları yapılmıştır. Seralarda en yaygın izole edilen cins Fusarium sp. olarak belirlenmiştir. Fusarium sp.'un hıyarda yaygınlık oranı %20,3-57,4 iken, kavunda %43,3-82,1 olarak saptanmıştır. Fusarium cinsine ait türler; F. oxysporum, F. sambucinum, F. semitectum, F. solani, F. poae, F. proliferatum, F. verticilloides, F. sporotrichoides olarak tanımlanmıştır. Seralarda yaygın olan Botrytis sp. biberde %3,6-46,4 arasında görülmüştür. Farklı seralardan izole edilen diğer fungal hastalıklar; Cladosporum sp., Rhizoctonia solani, Verticillum sp., Phytophthora sp., Alternaria sp., Sclerotinia sclerotiorum, Sclerotium rolfsii olarak tanımlanmıştır. Sclerotinia sclerotiorum'un domateste yaygınlık oranı %2,4-12,1 iken, Sclerotium rolfsii'nin patlıcanda yaygınlık oranı %8,0-10,0 oranında belirlenmiştir. Rhizoctonia sp.'nin domateste yaygınlık oranı ise %14,1-25,7 olarak saptanmıştır. Elde edilen toprak kökenli funguslar ile saksı koşullarında yürütülen patojenite testleri sonucunda; domates bitkisinde Pythium deliense'nin hastalık şiddeti %100 olarak belirlenmiştir. Fusarium türlerinin hastalık şiddeti %60-92 arasında belirlenmiştir. Fusarium türleri içinde Fusarium verticillioides virülensi en yüksek tür olarak tespit edilmiştir. Patlıcan bitkisinde Botrytis cinerea'nın hastalık şiddeti %88 iken, hıyarda Verticillium dahliae'nın hastalık şiddeti %76 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of the study is to isolate the soil-borne fungal diseases and to identify the pathogenicity causing serious production loss in the greenhouses of Kumluca in Antalya province. A questionnaire was performed with growers on diseases and control methods. Total of 272 plant samples showing disease symptoms were collected from tomato, pepper, eggplant, cucumber, melon greenhouses in Kumluca and isolations were made during growing season in the period of September 2013 - June 2014. Macroscobic and mikroscobic studies have been conducted on isolated samples to identify soilborne fungal diseases. The most common isolated Genus was Fusarium sp. in greenhouses. Disease prevalance of Fusarium sp. was 20.3-57.4% in cucumber and 43.3-82.1% in melon. Fusarium species isolated were identified as F. oxysporum, F. sambucinum, F. semitectum, F. solani, F. poae, F. proliferatum, F. verticilloides and F. sporotrichoides. Botrytis sp. was widespead in greenhouses and showed by 3,6-46,4% disease prevalence ratio. The other fungal diseases isolated from different greenhouses were Cladiosporum sp., Rhizoctonia solani, Verticillum sp., Phytophthora sp., Alternaria sp., Sclerotinia sclerotiorum and Sclerotium rolfsii. Disease prevalence of Sclerotinia sclerotiorum on tomatoes was 2.4-12.1% while Sclerotium rolfsii was 8.0-10.0% on eggplant. Rhizoctonia sp. occured by 14.1-25.7% in tomato greenhouses. The pathogenicity tests of soilborne fungi were conducted under pot conditions. The disease severity of Pythium deliense was 100% on tomato. Disease severity of Fusarium spp. changed between 60-92%. Among Fusarium species, Fusarium verticillioides was found as the most virulent species. The disease severity of Botrytis cinerea was 88% in eggplant while disease severity of Verticillium dahliae was 76% in cucumber.