T-resveratrolün TXNIP üzerinden pankreatik beta hücrelerindeki etkisinin in vitro olarak incelenmesi
The in vitro effect of t-resveratrol on pancreatic beta cells through TXNIP
- Tez No: 618153
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diyabet, günümüz yaşam ve beslenme biçiminin sebep olduğu en yaygın hastalıklardan biridir. Tip 2 diyabet, hastalığın gelişimi açısından, önlenebilir bir hastalıktır. Resveratrol'ün hücre koruyucu özellikleri açısından umut verici olması; pankreatik Beta hücrelerinin glukotoksisiteye bağlı olarak TXNIP aracılığıyla apoptozuna karşı profilaktik bir çözüm olarak resveratrolün kullanımını araştırmayı cazip kılmaktadır. Bu amaçla hazırlanan deney in vitro olarak, pankreatik beta hücre kültürü üzerinde gerçekleştirilmiştir. İnsülin sekrete eden β-TC-6 hücre hattı, hücrenin yaşam ortamını oluşturan besiyerinde çoğaltılmıştır. Çoğaltılan hücrelerin insülin sekresyonu 11.1mM glukoz ile tetiklenerek, t-resveratrolün 25µM, 50µM ve 100µM dozlarında, glukozla tetiklenen insülin sekresyonu üzerinde inhibisyon dereceleri değerlendirilmiştir. TXNIP proteini ekspresyonunun analizi Western Blotlama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Resveratrol'ün TXNIP protein ekspresyonunu kullanılan konsantrasyonlarda inhibe ettiği ancak insülin sekresyonunu artırmadığı hatta doza bağımlı şekilde azalttığı görülmüştür. Resveratrol'ün pankreatik beta hücrelerinde TXNIP aracılı insülin sekresyonu üzerine etkilerinin daha detaylı olarak araştırılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes is one of the most common diseases caused by today's lifestyle and diet. Type 2 diabetes is a preventable disease in terms of its development. Considering that Resveratrol is promising for its cell protective properties; The use of resveratrol as a prophylactic agent against Txnip-mediated apoptosis due to glucotoxicity of pancreatic beta cells makes it interestinge to investigate. The experiment prepared for this purpose was carried out in vitro on pancreatic beta cell culture. The insulin-secreting β-TC-6 cell line was amplified on the medium that forms the cell's living environment. Insulin secretion of replicated cells was induced by 11.1mM glucose, and the degree of inhibition on glucose-induced insulin secretion at 25µM, 50µM and 100µM doses of t-resveratrol was evaluated. Analysis of TXNIP protein expression was performed by Western Blotting. According to our results Resveratrol has inhibited the TXNIP protein expression in the concentrations used whereas it has reduced the insülin level in a concentration-dependent manner. It was concluded that there is a more detailed study design to investigate the effect of t-Resveratrol on insülin secreation.