Güncel tedaviler ışığında multipl miyelom hastalarında gerçek-yaşam verilerimizin değerlendirilmesi
Evaluation of our real-life data in multiple myeloma patients in the light of current treatments
- Tez No: 618162
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Multipl miyelom hematolojik malignitelerin %10'unu oluşturan bir monoklonal gamopatidir. Bu tez çalışmasında multipl miyelom tanısı almış olan hastaların geliş şikayetlerini, performans durumlarını, laboratuar sonuçlarını, prognozu etkileyen faktörleri, aldıkları tedavileri, progresyonsuz sağkalımları ve genel sağkalımları güncel veriler ışığında değerlendirmeyi amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: 2007-2019 yılları arasında İç Hastalıkları Hematoloji Bilim Dalı'nda düzenli olarak takip edilmiş 96 hasta retrospektif olarak dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden taranmıştır. Geliş performansları, aldıkları tedaviler, tedavi yanıtları, yaşam süreleri incelenmiştir. Hastalık evrelemesi için 'international staging system' (ISS) kriterleri kullanılmıştır. Yanıt değerlendirmesi ise international myeloma working group kriterleri üzerinden yapılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 60,3 idi, kadın/erkek popülasyonu 2/3 oranında tespit edildi. Hastaların gelişinde bakılan revize miyelom komorbidite indeks'ine göre 0-3 arası 18 hasta, 4-6 arası 63 hasta, 7-9 arası 11 hasta mevcuttu ve bu hastalar arasında sağkalım açısından anlamlı fark görüldü. (p=0,009) %56 (54) hastanın ilk başvuru esnasında kemik ağrısı, bel ağrısı ya da fraktür gibi kemik tutulumuyla ilişkili şikayetleri mevcuttu. En sık olarak %52 oranında IgG tipi miyelom görüldü. Bunu %22 oranında IgA, %12,5 kappa ya da lambda tipi, %6 non sekretuar miyelom takip etti. Çalışmamızda CD56 pozitif olan hastalar 59 ay yaşarken, negatif olanlar 43 ay yaşamıştı. (p=0,03) Birinci basamakta %71 ile en yüksek oranda verilen tedavileri bortezomib içerikli olanlardı. Tedavilere göre yanıtlar değerlendirildiğinde birinci basamakta Bortezomib bazlı üçlü kombinasyon tedavisi alan hastaların %69'unda çok iyi kısmi ve üzeri yanıt görüldüğü, ikili kombinasyon alanların %40'ında çok iyi kısmi ve üzeri yanıt görüldüğü, VAD alanların ise %30'unda çok iyi kısmi ve üzeri yanıt görüldüğü tespit edildi. Otolog nakil yapılan hastalarda yaşam süresinin 105 ay, yapılmayanların 74 ay olduğu görüldü. (p=0,001) Aynı zamanda otolog nakil yapılan hastalarda PFS (progresyonsuz sağkalım) 49 ay iken yapılmayanlarda 31 ay olarak görüldü. (p=0,01) Sonuç: Güncel gelişmeler paralelinde ülkemizde de multipl myelom hastalarında yeni tedavi seçenekleri gerek ilk basamak gerekse takip eden diğer basamaklarda uygulanabilmektedir. Hastalarımızın sağkalım oranları daha önceki yıllara kıyasla belirgin olarak artmıştır. Tüm bu gelişmelere rağmen otolog kemik iliği transplantasyonu uygulamalarının koşullar uygunsa halen yapılması gereken bir tedavi seçeneği olarak yerini koruduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Our Real-Life Data in Multiple Myeloma Patients in the Light of Current Treatments Objective: Multiple myeloma is a monoclonal gamopathy that accounts for 10% of hematologic malignancies. In this study, we aimed to evaluate the presenting complaints, performance status, laboratory results, factors affecting prognosis, treatment, progression-free survival and overall survival of patients with multiple myeloma in the light of current data. Materials and Methods: Between 2007-2019, 96 patients who were followed in Çukurova University Medical School Department of Hematology were retrospectively reviewed. Data regarding performance status of patients on admission, treatments given, responses, and survival were collected. International staging system (ISS) criteria were used for disease staging. Response assessment was based on international myeloma working group criteria. Results: The mean age of the patients was 60.3 ± 10 years, and the female / male ratio was 2/3. According to 'Revised myeloma comorbidity index' (R-MCI) 18 patients were classified as 0-3, 63 patients as 4-6, 11 patients as 7-9. There was a significant difference in overall survival which was longer in low R-MCI group of patients compared to other patient. (p=0,009) At presentation 56% (54) of the patients had bone pain, low back pain or fracture. The most commonly seen Ig type was IgG (%52 of patients); which was followed by IgA (%22), light chain type (%12,5) and non-secretory myeloma %6. Our results demonstrated that, patients who had CD56 positivity by immunohistochemical staining of bone marrow aspirates survived 59 months, while negative patients survived for 43 months. (p=0,03) The response rates of bortezomib based induction regimens were quite high (71%). When the responses were evaluated according to first line treatments, 69% of the patients given bortezomib-based triplet combination therapy had very good partial and better response, 40% of the patients given bortezomib-deksamethason combination had very good partial and better response, and 30% of the patients VAD regimen given had very good partial and better response was detected. Patients who had autologous stem cell transplantation (ASCT) had a life expectancy of 105 months versus 74 months in those without ASCT. (p=0,001); progression free survival (PFS) was 49 and 31 months respectively. (p=0,01) Conslusion: In parallel with recent developments, new treatment options in multiple myeloma patients in our country is applicable in induction phase of treatment as well as subsequent steps. We found that survival rates of our patients increased significantly compared to previous years. Despite of all these developments, it is seen that ASCT still seems to be an important option for patients with multiple myeloma when appropriate.