Klozapin kullanan tedaviye dirençli şizofreni hastalarında tedaviye uzun etkili enjektable antipsikotik eklenmesinin nüks ve hastaneye yatış üzerine etkileri: Retrospektif bir değerlendirme
Effects of long-acting injectable antipsychotic additions to treatment on relapse and hospitalization in treatment-resistant schizophrenia patients using clozapine: A retrospective study
  1. Tez No: 618163
  2. Yazar: MÜNİR KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ALİ METEHAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Tedaviye dirençli şizofreni (TDŞ) artan sayıda hospitalizasyona neden olan önemli bir problemdir. Dirençli olgularda klozapin ve uzun etkili enjektable antipsikotiklerin (UEAP) birlikte kullanımı dirençli olgularda yaygın bir uygulama olmasına rağmen bu strateji sınırlı ampirik kanıtla desteklenmektedir.Bu çalışmada klozapin kullanan TDŞ hastalarında tedaviye UEAP eklenmesinin nüks, hastaneye yatış, hastanede geçen gün sayısı ve laboratuvar parametreleri üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamızda Ocak 2014- Nisan 2019 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde DSM-5 tanı kriterlerine göre Şizofreni tanısı konulan, tedaviye dirençli olan, en az bir yıl klozapin kullanımı sonrası tedavisine UEAP eklenen hastalar retrospektif olarak sistem kayıtları taraması ile incelenmiştir. Çalışma kriterlerine uyan 29 hastanın verileri değerlendirilmiştir. Hastaların sosyodemografik ve tedavi ile ilgili verileri kaydedilmiştir. Klozapine uzun etkili antipsikotik eklenmeden önceki bir yılda nüks sayısı, hastane yatış sayısı ve hastane yatış günü ekleme sonrası bir yıldaki verilerle karşılaştırılmıştır. UEAP eklenmesi öncesi ve sonrası bir yılda nötrofil sayısı, açlık kan şekeri, total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL ve prolaktin seviyeleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Psikotik alevlenme sayısı klozapine UEAP eklenmesi sonrası bir yılda UEAP eklenmeden önceki bir yıla oranla istatistiksel olarak anlamlı olarak azalmıştır. Hastane yatış sayısı klozapine UEAP eklenmesi sonrası bir yılda UEAP eklenmeden önceki 1 yıla oranla istatistiksel olarak anlamlı olarak azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Treatment-resistant schizophrenia (TRS) is an important problem that causes an increasing number of hospitalizations. Although co-administration of clozapine and long-acting injectable antipsychotics (LAIs) in resistant cases is common practice in resistant cases, this strategy is supported by limited empirical evidence. The aim of this study is to evaluate the effect of LAIs on recurrence, hospitalization, number of days in hospital and laboratory parameters in TRS patients using clozapine. Method: In our study, between January 2014 - April 2019, in the Psychiatry Clinic of Health Sciences University Konya Training and Research Hospital, patients who were diagnosed schizophrenia according to DSM-5 and who were resistant to treatment for at least one year after clozapine use were added retrospectively who had LAIs added to their treatment after at least one year of clozapine treatment were retrospectively evaluated by registration system scanning. The data of 29 patients who met the study criteria were evaluated. Sociodemographic and treatment data were recorded. The number of relapses, number of hospitalizations, and hospitalization days in the one year before the long-acting antipsychotic was added to the clozapine were compared with the data in one year after the combination. Neutrophil count, fasting blood sugar, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL and prolactin levels were compared before and after the combination. Results: The number of psychotic exacerbations decreased significantly in one year after the combination of clozapine and LAIs compared to one year before the combination. The number of hospitalizations decreased significantly in one year after clozapine and LAIs combinations compared to one year before the combination. The length of hospital stay was significantly reduced in one year after clozapine and LAIs compared to one year prior to combination.