Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1 ve dönem 6 öğrencilerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp (GETAT) ile ilgili bilgi düzeyleri ve tutumları
Knowledge and atti̇tudes of term 1 and term 6 students' at Kocaeli̇ University Medical Faculty on traditional and complementary medicine
  1. Tez No: 618161
  2. Yazar: EDA BIYIKLI SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY MÜGE ALVUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızda; dünyada ve ülkemizde kullanımı giderek artan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları ile ilgili tıp fakültesi öğrencilerinin bilgi düzeylerini, bu bilgileri nasıl öğrendiklerini, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kullanımlarını ve uygulamalara karşı tutumlarını öğrenmeyi amaçladık. Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma, 04 Şubat -29 Mart 2019 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1 ve dönem 6 öğrencilerine yapılmıştır. Anket formları araştırmacının gözlemi altında öğrenciler tarafından doldurulmuştur. Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik özellikleri içeren sorular; ikinci bölümde GETAT'a yönelik bilgi düzeyleri, bu bilgileri nasıl öğrendikleri, GETAT uygulamalarını kullanımları ve bu uygulamalara karşı tutumlarını içeren sorular yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise; Bütünleştirici Tıp Tutum Anketi (Integrative Medicine Attitude Questionnaire) (IMAQ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan öğrencilerin %64,4'ü dönem 1, %35,6'sı dönem 6'dır. Öğrencilerin %49,9'u kadın, %50,1'i erkek olup yaş ortalaması 21,51 ± 2,62 yıldır. GETAT uygulamaları hakkında öğrencilerin %7,8'inin bilgi sahibi oldukları, %52,2'sinin ise bilgi sahibi olmadığı belirlenmiştir. Öğrencilerin daha önce duydukları GETAT uygulamalarının ise çoğunlukla sülük tedavisi, hipnoz, müzik terapi, akupunktur, hacamat/ kupa olduğu görülmüştür. GETAT'a yönelik tutum puan ortalaması 123,41 ± 13,72 (min.-max : 76-160) dır. Tüm grubun cinsiyet, sosyal güvence, anne ve baba eğitim durumu, ekonomik durum ve yerleşim yerine göre ortalamalarında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (tüm p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to identify the knowledge level of medical students about traditional and complementary medicine that are increasingly practiced in the world and in our country and how they learned that knowledge, their personal experience and attitudes about the traditional and complementary medicine. Material-Method: This cross-sectional study was conducted between February 04 and March 29, 2019, among term 1 and term 6 medical students at Kocaeli University Medical Faculty. The questionnaire forms were filled out by the students under supervision of the researcher. The questionnaire consists of three parts. The first part includes questions about sociodemographics; In the second part there are questions about the level of knowledge about complementary and traditional medicine, how the students learned that knowledge, their personal experience and attitudes about complementary and traditional medicine. In the third part; Integrative Medicine Attitude Questionnaire (IMAQ) was used. Results: 64.4% of the students participating in the study were term 1 and 35.6% were term 6. 49.9% of the students were female and 50.1% were male and the mean age was 21.51 ± 2.62 years. While 7.8% of the students had knowledge about traditional and complementary medicine, 52.2% had no knowledge about traditional and complementary medicine. We found that the among all traditional and complementary medicine leech therapy, hypnosis, music therapy, acupuncture, hacamat / cup were the most known. The mean attitude score IMAQ was 123.41 ± 13.72 (min.-max: 76-160). There was no significant difference between the groups in terms of gender, social security, educational status of parents, economic status and place of residence (all p> 0.05).