Doksorubisin kardiotoksisitesi üzerine Necrostatin-1'in koruyucu etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 618166
  2. Yazar: ZEYNEP ERDOĞMUŞ ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Antineoplastik ilaç olan Doksorubisin'in klinik kullanımını kısıtlayan kardiotoksik yan etkisi bulunmaktadır. Bu etkiden, serbest radikallere bağlı gelişen direkt hücresel hasarın ve apoptozisin sorumlu olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda bir başka programlı hücre ölüm yolağı olan nekroptozisin, hücre hasarı ile sonuçlanan çeşitli patolojik durumlarda rolü olduğu ortaya konulmuştur. Apoptozis ve nekroptozis oluşumunu tetikleyen başlangıç sinyalleri ortak olmakla beraber bu yollardan hangisinin aktive olacağı, bazı düzenleyici moleküllerin varlığı ve kaspaz enzimlerinin inhibisyonu ile belirlenmektedir. Bu çalışmada nekroptozis inhibitörü olan Necrostatin-1 (Nec-1)'in doksorubisin kardiotoksisitesi üzerine koruyucu etkisi araştırıldı. Ayrıca bu toksisitede rolü olduğu bilinen apoptozis yolağındaki caspase-3, bcl-2, bax, ve nox-2 gibi proteinlerin gen ekspresyon düzeylerinin Nec-1 ile nasıl etkilendiği incelendi. Bu amaçla kullanılan erkek Sprague-Dawley ratlar dört gruba ayrıldı. Gruplar; 1-Kontrol, 2-Dox: Doksorubisin (10 mg/kg, i,p, tek doz), 3-Necrostatin-1 (1,65 mg/kg, i.p 7gün)+Doksorubisin (tek doz 10 mg/kg, i.p), 4-sadece Necrostatin-1 (1,65 mg/kg, i.p, 7gün) olarak tanımlandı. Bütün gruplarda izole edilen kalpler Langendorff sisteminde perfüze edilerek, perfüzyon basıncı (PB), kalp atım hızı (KAH) ve sol ventrikül gelişen basıncı (LVDP) kaydedildi. Ayrıca kalbin kontraksiyon gücünü gösteren sol ventrikül kasılma hızı ve gevşeme hızını ifade eden LV(dP/dt)max ve LV(dP/dt)min kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The clinical use of doxorubicin-an antineoplastic drug- is limited by its cardiotoxic side effects. It is shown that free oxgen radicals induced direct cellular injury and apoptosis are responsible for this toxic side effects. Recently another programmed cell death pathway, named necroptosis is also reported to be cause of cellular injury resulted in several pathological conditions. The upstream signaling elements that are triggered by death receptors are shared by both apoptotic and necroptotic pathways. Presence of some regulatory molecules and inhibition of caspases determine the route which will be activated. This study was performed to investigate the protective effects of necrostatin-1 (Nec-1) -an inhibitor of necrosis- on doxorubicin induced cardiotoxicity and also on expression levels of genes casp-3, bcl-2, bax, Nox-2 which are involved in apoptotic pathway. Male Sprague-Dawley rats were divided into four groups. Groups were defined as; 1:control, 2:Dox: Doxorubicin (a single dose of 10 mg/kg, i,p), 3:Doxorubicin (a single dose of 10 mg/kg, i,p) + Necrostatin-1 (1,65 mg/kg, i.p, for seven days), 4:only Nec-1 (1,65 mg/kg, i.p, 7 days) injected group. In all groups, isolated hearts were perfused by Langendorff system. Perfusion pressure (PP), left ventricular developed pressure (LVDP) and heart rate per minute (HR), LV( dP/dt)max and LV( dP/dt)min which shows systole and diastole rate were recorded.