Göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda toraks ultrasonografisinin tanısal değeri
Diagnostic value of thorax ultrasonography in patients applying to the chest diseases outpatient clinic
- Tez No: 618165
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pulmoner patolojilerde toraks ultrasonografisi akciğer grafisi ile yüksek uyum gösterir. Bununla birlikte toraks ultrasonografisinin hangi patolojilerde yüksek uyum gösterdiği ve hangi ön tanılarla tercih edilmesi gerektiği açık değildir. Çalışmamızın birincil amacı toraks ultrasonografisinin poliklinik hastalarındaki tanısal değerini akciğer grafisi ile karşılaştırmak olup, ikincil amacı ise toraks ultrasonografisinin tanısal değerine yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi ve semptom süresinin etkisini incelemekti. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran ve poliklinik hekimi tarafından akciğer grafisi çekilme endikasyonu konulan 129 hasta prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm hastalara akciğer grafisi çekilerek aynı gün muayene ve radyolojik bulgulardan habersiz olan deneyimli göğüs hastalıkları hekimi tarafından toraks ultrasonografisi yapıldı, hastalara poliklinik hekimi tarafından konulan son tanı baz alınarak toraks ultrasonografisi ve akciğer grafisi karşılaştırıldı. Toraks ultrasonografisi için duyarlılık % 48, özgüllük % 79, tanısal doğruluk % 67 ve akciğer grafisi için ise duyarlılık % 51, özgüllük % 85, tanısal doğruluk % 78 bulundu. Toraks ultrasonografisinin tanısal doğruluğunda cinsiyet ve vücut kitle indeksinin etkili olduğu, yaş ve semptom süresinin etkili olmadığı görüldü. Sonuç olarak göğüs hastalıkları poliklinik hastalarında pulmoner patolojilerde toraks ultrasonografisi ve akciğer grafisinin tanısal doğruluğu benzer bulunurken, ultrasonografinin tanısal doğruluğunda cinsiyet ve vücut kitle indeksinin etkili olduğu, yaş ve semptom süresinin etkili olmadığı görüldü. Çalışmamız torasik ultrasonografinin yalnız acil ve yoğun bakımda değil göğüs hastalıkları polikliniklerinde de kullanışlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thorax ultrasonography is highly compatible with pulmonary radiography in pulmonary pathologies. However, it is unclear in which pathologies thoracic ultrasonography is highly compatible and with which pre-diagnoses should be preferred. The primary aim of our study was to compare the diagnostic value of thoracic ultrasonography in polyclinic patients with chest radiography, and to investigate the effect of age, sex, body mass index and symptom duration on the diagnostic value of thoracic ultrasonography. 129 patients who were admitted to the Chest Diseases Policlinic of Trakya University Faculty of Medicine and who were indicated to have chest radiography by the outpatient physician were prospectively included in the study. Chest X-ray was performed on all patients and thoracic ultrasonography was performed on the same day by an experienced chest physician who was unaware of radiological findings. For thoracic ultrasonography, sensitivity was 48%, specificity was 79%, diagnostic accuracy was 67% and for chest radiography, the sensitivity, specificity and diagnostic accuracy were 51%, 78% and 78%, respectively. The diagnostic accuracy of thoracic ultrasonography revealed that gender and body mass index were effective and age and symptom duration were not effective. In conclusion, the diagnostic accuracy of thorax ultrasonography and chest X-ray was similar in pulmonary pathologies in chest diseases outpatient clinic. Gender and body mass index were found to be effective in the diagnostic accuracy of ultrasonography, and age and symptom duration were not effective. Our study showed that thoracic ultrasonography is useful not only in emergency and intensive care units but also in chest diseases outpatient clinics.