Kırıkkale şartlarında arpa (Hordeum vulgare L.) ve macar fiği (Vicia sativa L.) karışımlarının yeşil ve kuru ot verimleri ile ham protein oranı ve verimi üzerine araştırma
A study on fresh hay yield and crude protein ratio for mixture of barley (Hordeum vulgare L.) and hungarian vetch (Vicia sativa L.) in Kırıkkale conditions
- Tez No: 618172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yetiştirme döneminde Kırıkkale ili Keskin ilçesi tarla arazisinde yürütülmüştür. Kışlık olarak ekilen macar fiği ve arpa karışımlarında, en uygun karışım oranları ve çeşitli verim unsurlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülen bu araştırmada kışlık macar fiği olarak“Altınova 2002”çeşidi ve arpa olarak“Aydan Hanım”çeşidi kullanılmıştır. Bu bitki türlerinin, saf ve %25, %40 ve %50'lik karışım oranları olmak üzere, 4 kombinasyonu denenmiştir. Denemeye Ekim 15.11.2013 tarihinde başlanmış ot hasadı ise 11.07.2014 tarihinde yapılmıştır. Çalışma sonucunda, farklı Macar fiği ve arpa kombinasyonlarında, yeşil ot ve ham protein oranlarına bakılmıştır Çalışma sonucunda karışımdaki macar fiği oranının artması ile birlikte yeşil ot verimi ve ham protein oranının arttığı görülmüş, en yüksek yeşil ot verimi ve ham protein oranı ise saf macar fiği ekilen parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2013-2014 planting period in Kırıkkale-Keskin region. It was aimed to determine the most appropriate mixing ratios and various yield elements of“Hungarian vetch + barley”combinations for sowing in the winter season.“Altınova 2002”variety was used for Hungarian vetch and“Aydan Hanım”was used for barley in the study conducted as randomized block design with 3 replication. This species and combinations those consisting of 25%, 40% and 50% mixture were examined in the study. The experiment was conducted on 15 November 2013 and harvesting of hay was performed on 11 July 2014. At end of study, fresh (green) hay and total crude protein amount were recorded. As a result, it was observed that fresh (green) hay and total crude protein amount get rising by increasing of Hungarian vetch ratio in the mixture. It was also observed that the highest fresh (green) hay and total crude protein were obtained from the plots that sowed only Hungarian vetch.