Angiopoietin-like protein 8 ve angiopoietin-like protein 2 seviyelerinin polikistik over sendromu ve obezite ile ilişkisi
The relationship between angiopoietin-like protein 8 and angiopoietin-like protein 2 levels with polycystic ovary syndrome and obesity
  1. Tez No: 618173
  2. Yazar: ZEKİ UĞUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENOL ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç : Bu çalışmada ANGPTL 2 ve ANGPTL 8'in PKOS tanısındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya 80 hasta dahil edilmiştir. Çalışmada kontrol grubu (n=40) ve polikistik over sendromu tanısı konulan grup (n=40) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Hastaların demografik verileri ve klinik özelliklerinin kayıt altına alındığı prospektif bir çalışma olarak yürütülmüştür. Elde edilen veriler istatistik programı yardımıyla değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada kontrol grubunun yaş ortalaması 22,9±3,97, PKOS grubunun yaş ortalaması ise 21,65±4,14 olarak belirlenmiştir. Her iki grupta da katılımcıların normal BMI oranlarına sahip olduğu görülmüştür. Over boyutu değerlendirmesinde kontrol grubunda, PKOS grubuna kıyasla daha düşük ortalama bulunmaktadır. LH değerleri kontrol ve PKOS grubunda ortalama 4,23±2,15 ve 8,19±6,52 olarak belirlenmiştir. ANGPTL 8 ile BMI ve HOMA-IR oranları arasında pozitif yönde düşük bir ilişki saptanmıştır. ANGPTL 2 ile insülin, HOMA-IR oranları arasında pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. ANGPTL 2 ile prolaktin oranları arasında ise diğer değerlerden farklı olarak negatif yönde bir korelasyon elde edilmiştir. Sonuç: Çalışmada yapılan sensivite ve spesifite analizleri sonucunda PKOS ve kontrol grubunda ANGPTL 2 ve ANGPTL 8'in tanı için istatiksel olarak anlamlı olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of ANGPTL 2 and ANGPTL 8 on the diagnosis of PCOS. Material and Method: Eighty patients were included in the study. In this study, control group (n= 40) and polycystic ovary syndrome group (n=40) were formed demographic data and clinical characteristics of the patients have been registered as a prospective study. The data obtained were evaluated with the help of statistical program. Results: In the study, the mean age of the control group was 22.9 ± 3.97 and the mean age of the PCOS group was 21.65 ± 4.14. Participants had normal BMI rates in both groups. In the ovarian size assessment, the control group had a lower mean than the PCOS group. The mean LH values were 4.23 ± 2.15 and 8.19 ± 6.52 in the control and PCOS groups. ANGPTL 8 was found to be positively correlated with BMI and HOMA-IR ratios. ANGPTL 2 was found to be positively correlated with insulin, HOMA-IR ratios. There was a negative correlation between ANGPTL 2 and prolactin ratios, unlike other values. Conclusion: As a result of sensitivity and specificity analyzes, it was concluded that ANGPTL 2 and ANGPTL 8 were not statistically significant in the diagnosis of PCOS and control groups.