Rotator kılıf patolojilerine ikincil gelişen skapular diskinezi tedavisinde farklı iki tip bantlamanın ağrı şiddeti, işlevsellik ve eklem pozisyon hissi üzerine etkisi
The Effects of Different Two Taping Types on Pain Intensity, Functionality, and Joint Position Sense on Secondary Scapular Dyskinesia Treatment for Rotator Cuff Pathologies
- Tez No: 618184
- Danışmanlar: PROF. DR. DEFNE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, rotator kılıf yırtığına ikincil gelişen skapular diskinezili hastalarda kinezyotape ve rijit bantlamanın ağrı şiddeti, işlevsellik ve eklem pozisyon hissi üzerine anlık etkisini incelemek amacı ile planlanmıştır. Çalışmaya skapular diskinezisi olan 23 hasta (54.7±10 yıl, 22.5±2.2 kg/m2) dâhil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo ve eğitim bilgileri kaydedildi. Hastalarda skapular diskinezi varlığı Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Skapular Diskinezi Testi (SDT) ile, ağrı şiddeti ölçümü Görsel Analog Skalası (GAS) ile, omuz işlevsel seviyesi Üst Ekstremite Y- Denge Testi (YDT-ÜE) ve ASES ölçeği ile, eklem pozisyon hissi 45° ve 100° hedef açılarda aktif omuz açı tekrarlama testi ile değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen bireylere kinezyotape ve rijit bantlama yapılarak anlık değerler kaydedildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the immediate effect of kinesiotape and rigid tape on the pain intensity, functionality, and joint position sense in the patients with scapular dyskinesia which was developed secondary to rotator cuff tear. Twenty-three patients who suffered scapular dyskinesia (54.7±10.00 years, 22.5±2.2 kg/m2) were included in the present study. Gender, age, height, weight, and education level of all participants were collected. The scapular dyskinesia was evaluated by using Lateral Scapular Slide Test (LSKT) and Scapular Dyskinesia Test (SDT), the pain intensity was measured by using visual analog scale (VAS), the shoulder functional level was determined by using Upper Extremity Y- Balance Test (YBT-UE) and ASES, the joint position sense of shoulder was assessed by using active reproduction test at 45° and 100° target angles. Kinesiotape and rigid tapes were applied to indivuals who attended to the study, immediate values of the studies were recorded.