Endometrial patolojilerinin benign malign ayrımında difüzyon ağırlıklı görüntülemenin yeri; görsel değerlendirmenin etkinliği
The role of diffusion-weighted imaging in the benign-malignant differentiation of endometrial pathologies; The efficiency of visual evaluation
- Tez No: 618212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN HASANEFENDİOĞLU BAYRAK, DR. FERHAT ÇENGEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Endometrium patolojileri, günlük klinik pratikte sıklıkla karşılaşılmakta, benign-malign ayrımı için klinik bulgular, ultrasonografi ve kontraslı magnetik rezonans (MR) başta olmak üzere görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda difüzyon ağırlıklı görüntülemenin (DAG),“Apparent diffusion coefficient”(ADC) değerleri ölçülerek ve görsel değerlendirme yapılarak endometrium patolojilerinin benign-malign ayrımında etkinliği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: SBÜ Gaziosmanpaşa EAH Radyoloji Kliniği'nde PACS sisteminde kayıtlı perimenapozal-postmenapozal kadınların alt batın MR görüntüleri retrospektif olarak tarandı. İş istasyonunda DAG verileri baz alınarak otomatik olarak yapılan ADC haritaları üzerinden kantitatif ADC değerleri ölçüldü. Daha sonra DAG ve ADC haritaları birlikte görsel olarak değerlendirilerek bening malign ayrımı yapılmaya çalışıldı. NCSS istatistik ortamında kıyaslanarak değerlendirildi. Bulgular: Kriterlerimize uyan hastalardan, toplamda 88 hastada endometrial patoloji saptanmış olup bunların 36'sı malign, 52'si benigndir. Malign tümörlerin 31'i endometrioid tip adenokarsinom, 2'si skuamöz hücreli karsinom (SCC), 2'si seröz adenokarsinom, 1'i şeffaf hücreli adenokarsinomdur. 52 benign tümörün 23'ü endometrial polip, 15'i endometrial hiperplazi, 3'ü intraepitalyal neoplazi-karsinoma insitu, 9'u sekretuvar fazda normal endometrial doku, 2'si de kronik endometrit olarak saptandı. Endometrial benign ve malign lezyonların ortalama ADC değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptanmıştır. Çalışmamızda her iki gözlemci için ortalama ADC değerleri ile endometrium lezyonlarının benign-malign ayırımında sensitiviteleri % 81 - % 75 spesifisiteleri % 88 - % 90, bulunmuştur (her iki gözlemci için p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Endometrial pathologies are frequently encountered in daily clinical practice and clinical findings, ultrasonography and magnetic resonance imaging (MRI) are used for the differentiation of benign and malignant. In our study, the effect of diffusion-weighted imaging (DWI) on“Apparent diffusion coefficient”(ADC) values and visual evaluation was used to investigate the efficacy of endometrial pathologies in benign-malignant differentiation. Materials and Methods: Lower abdominal MR images of perimenopausal-postmenopausal women enrolled in PACS system at SBU Gaziosmanpaşa EAH Radiology Clinic were reviewed retrospectively. Quantitative ADC values were measured on ADC maps that were made automatically based on DAG data at the workstation. Afterwards, DWI and ADC maps were evaluated visually and benign malignant distinction was made. NCSS was evaluated by comparison in statistical environment. Results: Endometrial pathology was detected in 88 patients, 36 of which were malignant and 52 were benign. Of malignant tumors, 31 were endometrioid type adenocarcinoma, 2 were squamous cell carcinoma (SCC), 2 were serous adenocarcinoma, and 1 was transparent cell adenocarcinoma. Of the 52 benign tumors, 23 were endometrial polyps, 15 were endometrial hyperplasia, 3 were intraepitalial neoplasia-carcinoma in situ, 9 were normal endometrial tissue in the secretory phase, and 2 were chronic endometritis. There was a statistically significant difference between the mean ADC values of endometrial benign and malignant lesions. In our study, for both observers, the mean ADC values of endometrial lesions for benign-malignant discrimination; sensitivity and spesifity were found to be 81% - 75% and 88% - 90%, respectively (p value