Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2011-2017 tarihleri arasında total abdominal histerektomi operasyonu geçiren hastaların preoperatif ve postoperatif patoloji sonuçlarının uyumluluk açısından değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative and postoperative pathology outcomes of patients undergoing total abdominal hysterectomy operation at Ankara Numune Training and Research Hospital between 2011 and 2017
- Tez No: 491634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL REŞAT ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
GiriĢ ve Amaç Histerektomi sezaryenden sonra en sık yapılan ikinci jinekolojik cerrahi iĢlemdir. Endometrial hiperplaziler, jinekoloji kliniklerinde sıkça karĢılaĢılan bir sorundur ve anormal uterin kanama ile baĢvuran kadınların yaklaĢık %1.5‟unda endometrial hiperplazi saptanmaktadır. Endometrial hiperplazi tanısı almıĢ hastaların %5-10‟unda eĢlik eden genital kanserler saptanabilmekte olup özellikle atipik kompleks hiperplazisi olan hastalarda eĢlik eden endometrium kanser riski %15-50 arasında değiĢmektedir. Yaptığımız bu çalıĢmada benign ve malign hastalıklar nedeniyle 2011-2017 yılları arasında hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum kliniği servisinde opere edilen olguların hastaların operasyon öncesi tanıları ile bu materyallerin histopatolojik sonuçlarının uygunluğunu retrospektif olarak incelemeyi amaçladık. Histerektomi planlanan hastalara, olası bir endometrial maligniteyi ekarte etmek amacıyla pek çok merkezde prehisterektomi küretaj yapılmaktadır. Fakat literatürde bu iĢlemin yüksek yanlıĢ negatiflik oranlarına sahip bir giriĢim olduğunu iddia eden yayınlar bulunmaktadır. Ayrıca küretaj hem hastaya histerektomi öncesi ek bir anestezi riski yüklemekte hem de hastane masraflarının artmasına neden olmaktadır. Bu retrospektif çalıĢmada histerektomi planlanan hastalarda histerektomi öncesi yapılan rutin D&C sonuçları ile histerektomi sonrası saptanan endometrial patoloji sonuçlarının karĢılaĢtırması sunulmuĢtur. Postoperatif kesin patolojik tanısı endometrium kanseri olan hastaların demografik özelikleri ortaya koyularak yüksek risk faktörleri belirlendi. Ġntaroperatif frozen‟ın yüksek risk faktörlerine sahip hastalarda kullanımı değerlendirildi. Materyal ve Metod Bu çalıĢmada Ocak 2011 - Temmuz 2017 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde total abdominal histerektomi (TAH) operasyonu yapılmıĢ toplam 500 hasta değerlendirildi. 107 Prehisterektomi küretajı ve histerektomisi hastanemizde yapılmıĢ ve dosya kayıtları tam olan 387 hasta çalıĢmaya dâhil edildi. Prehisterektomi endometrial örnekleme iĢlemi hastanemizde gerçekleĢtirilmeyen ve patoloji raporu yetersiz olarak yorumlanan 113 hasta çalıĢma grubundan dıĢlanmıĢtır. ÇalıĢmamızAnkara Numune Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Etik Kurulu tarafından onaylandı. Ankara Numune Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde histerektomi operasyonu planlanan hastaların postoperatif biyopsi sonuçları ile preoperatif endometrial biyopsi sonuçları karĢılaĢtırılmıĢtır. ÇalıĢmaya dahil edilen 387 hastanın histerektomi operasyonunun bilgilerine ulaĢıldı. YaĢ, menapozal durum, operasyon endikasyonu, yapılan operasyonun bilgileri ve elde edilen materyalin patolojik inceleme sonuçları analiz edildi. Endometrium kanseri gelenlerde myometrial invazyon, servikal stromal tutulum, lenf nodu tutulumu, sitoloji pozitifliği, omentum metastazı incelendi. Hastalar evresine ve grade ne göre sınıflandırıldı. Ġntraoperatif frozen gönderilenler tekrar özellikleri bakımından değerlendirildi. Bulgular ÇalıĢmaya dahil olan hastaların yaĢ ortalamaları 52.53±9.21 (29-82) idi. En sık histerektomi endikasyonu 106 hasta (%27.4) ile myoma uteri idi. Sırasıyla adneksiyal kitle 61 ha stada (%15.8), postmenopozal endometrial polip 41 hastada (%10.6), tedaviye dirençli menometroraji hastada (%7.2) ve postmenapozal kanama 22 hastada (%5.7) operasyon endikasyonu idi. Histerektomi materyallerin histopatolojik inceleme sonuçları değerlendirildiğinde 200 vakada (%51.68) sadece myoma uteri, 108 vakada (%27.91) sadece adenomyozis,34 vakada (8.79 )myoma uteri ve adenomyozis birlikteliği, 21 vakada (%5.43) endometrial adenokarsinom saptandı.Bunun dıĢında 2 vakada endometrial stromal sarkom,1 vakada plasental site trofoblastik tümör ve 1 vakada da servikal agresif anjiomiksoma saptandı. Tüm vakalar ele alındığında patolojileri saptamada pipelle biyopsisinin sensitivitesi %75‟tir.Spesifite tüm vakalar ele alındığında %97 olarak tespit edilmiĢtir. 108 D&C‟nin sensitivitesi %100 olarak tespit edilmiĢtir. Spesifite, negatif prediktif değer, pozitif prediktif değerler her iki grupta %90‟ın üzerinde bulunmuĢtur. Sonuç Operasyon öncesi endometrial maligniteyi ekarte etmek için endometrial örnekleme bazı klinikler tarafından rutin olarak yapılmakla birlikte son zamanlarda yapılan çalıĢmalar bu rutin uygulamayı desteklememektedir.Histerektomi planlanan 35 yaĢ üzeri anormal kanaması veya postmenopozal kanaması olan olgularda endometrial örneklemeyi desteklemekte; diğer olgularda ise bu iĢlemin gereksiz olduğunu bildirmektedir Endometrial hiperplazi olgularında özelliklede kompleks atipili hiperplazilerde eĢlik eden endometrial kanser riski (%15-50). ve eĢlik eden bu kanserlerde %7.9-51.0‟inde myometrial invazyon saptanabilmektedir. Bu nedenle kompleks atipili hiperplazi olgularında preoperatif ultrasonografi ve MR görüntüleme yapılmalıdır. Hatta intraoperatif frozen inceleme seçilmiĢ olgularda faydalı bilgiler verebilmektedir. Preoperatif atipik endometrial hiperplazi tanısı mevcut olan ve yüksek risk faktörlerine sahip olan hastalarda ikinci kez cerrahi uygulanması ya da gereksiz pelvik radyoterapilere maruz kalmalarının önüne geçmek için intraoperatif frozen gönderilmesi anlamlıdır
Özet (Çeviri)
Introduction Hysterectomy is the second most common gynecologic surgical procedure after cesarean section. Endometrial hyperplasia is a common problem in gynecology clinics and endometrial hyperplasia is found in approximately 1.5% of women who are admitted with abnormal uterine bleeding. Concomitant genital cancers can be detected in 5% to 10% of patients with endometrial hyperplasia, and the risk of endometrium cancer in patients with atypical complex hyperplasia ranges from 15% to 50%. In this study, we aimed to retrospectively investigate the preoperative diagnosis of patients with benign and malignant diseases between 2011-2017 in patients with non-hospitalized gynecological diseases and obstetric clinic services and the histopathologic results of these materials. Hysterectomy is planned and prehysterectomy is performed in many centers to exclude a possible endometrial malignancy. However, there are publications in the literature claiming that this is an attempt with high false negative rates. In addition, curettage both raises the risk of an additional anesthesia before hysterectomy and causes hospital costs to increase. In this retrospective study, we compared routine D & C results before hysterectomy and endometrial pathology results determined after hysterectomy in patients who planned to undergo hysterectomy. High risk factors were identified by demographic characteristics of patients with definite postoperative pathologic diagnosis of endometrium cancer. The use of intraoperative frozen in patients with high risk factors was evaluated. Materials and Methods A total of 500 patients who underwent total abdominal hysterectomy (TAH) in Ankara Numune Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology Clinic between January 2011 and July 2017 were evaluated in this study. Prehysterectomy curettage and hysterectomy were performed in our hospital and 387 patients with complete file records were included in the study. 113 prehysterectomy endometrial sampling procedures were excluded from the study group, which were not performed in our hospital and were interpreted as inadequate pathology report. Our work has been approved by the Board of Ethics of Ankara University Training and Research Hospital. Postoperative biopsy results and preoperative endometrial biopsy results of patients who planned to undergo hysterectomy operation in Ankara Numune Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic were compared. Information on the hysterectomy operation of 387 patients included in the study was obtained. Age, menopausal status, operation indications, knowledge of the operation performed and pathological findings of the obtained material were analyzed. Myometrial invasion, cervical stromal involvement, lymph node involvement, cytology positivity, omentum metastasis were investigated in patients with endometrium cancer. Patients were classified according to their stage and grade. Intraoperative frozen donors were evaluated again for their properties. Conculusion The mean age of the patients included in the study was 52.53 ± 9.21 (29-82). The most common indication for hysterectomy was myoma uterus with 106 patients (27.4%). Adnexal mass was the operation indication in 61 patients (15.8%), postmenopausal endometrial polyp 41 patients (10.6%), treatment resistant menometrorrhagia patients (7.2%) and postmenopausal bleeding 22 patients (5.7%) respectively. When histopathological examination results of hysterectomy materials were evaluated, only adenomyosis was found in 200 cases (51.68%), myoma uterus in 108 cases (27.91%), myoma uterus and adenomyosis in 34 cases (8.79) and endometrial adenocarcinoma in 21 cases (5.43%). endometrial stromal sarcoma, placental site trophoblastic tumor in 1 case, and cervical aggressive angiomyxoma in 1 case. When all cases are considered, the sensitivity of pipelay biopsy is 75% in detecting pathologies.Specificity is 97% when all cases are considered. The sensitivity of D & C is 100%. Specificity, negative predictive value and positive predictive value were found to be over 90% in both groups. Endometrial sampling is routinely performed by some clinics to exclude pre-operation endometrial malignancy, but recent studies do not support this routine practice. Hysterectomy supports endometrial sampling in cases of abnormal bleeding or postmenopausal bleeding over the planned age of 35 years; In other cases, it is reported that this procedure is unnecessary. In patients with endometrial hyperplasia, the risk of endometrial cancer associated with complex atypical hyperplasia (15-50%). and myometrial invasion in 7.9-51.0% of the accompanying cancers. For this reason, preoperative ultrasonography and MR imaging should be performed in complex atypical hyperplasia cases. Even intraoperative frozen examination can provide useful information in selected cases.